Na místě starověké katastrofy čekalo na archeology velké překvapení
Velké překvapení čekalo na archeology v nalezištích dávného antického přístavu Pompeje, který po výbuchu sopky Vesuv doslova zmizel pod vrstvou magmatu. Přestože je toto místo jedním z nejprozkoumanějších archeologických nalezišť na světě, podařilo se zde nedávno objevit celkem pět těl obyvatel města.
Během vykopávek archeologové objevili ve starověkém městě Pompeje ostatky pěti lidí, které před dvěma tisíci lety zasypal žhavý popel uvolněný během masivní erupce Vesuvu. Podle prvotních zjištění se jedná o ostatky dvojice žen a tří dětí, jež se snažili ukrýt před strašlivou katastrofou.
Podle vyjádření ředitele vykopávek v Pompejích Massima Osanny byly ostatky objeveny v ložnici domu, ve kterém byl nedávno objeven cenný nápis na zdi. Tento nápis vědcům totiž prozradil, že Pompeje zanikly asi o dva měsíce později, než se doposud předpokládalo.
Starověký antický přístav nedaleko Neapole byl kompletně zničen erupcí sopky Vesuv v roce 79. Spolu s Pompejemi výbuch Vesuvu zničil také římská města Herkulaneum, Stabie a Oplontis. V roce 1997 byly Pompeje zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.
Pompeje byly na svou dobu velké město, které mělo podle dostupných informací až 20 tisíc obyvatel. Velká část těchto lidí během erupce zemřela, přestože část obyvatel město opustila během doby, kdy sopka vykazovala vulkanickou činnost. Dále čtěte: (Po silné bouři na Havaji zmizela část písčitého ostrova. Vědci varují, že se situace může opakovat).