Koronavirus dokáže zničit lék na vši. Vědci mají dobré laboratorní výsledky
Vědci z Austrálie popsali velice slibné účinky léku proti vším na zákařný virus SARS-CoV-2, jehož pandemie zachvátila v uplynulých měsících takřka celou planetu. Vědci lék proti parazitům testovali na uměle vytvořených buněčných kulturách, ve kterých dokázal virus zcela zničit během 48 hodin.
Funkčnost léku v laboratorních podmínkách však podle expertů není žádnou zárukou toho, že bude fungovat v reálném prostředí lidského organismu. V druhé fázi by se měl lék ivermektin testovat na zvířatech a až poté by mohl být aplikován k léčbě lidí s onemocněním COVID-19.
V laboratoři však vědci pozorovali výrazný úbytek virového genetického materiálu z infikovaných buněčných kultur. První výsledky se dostavily už po 24 hodinách od aplikace, kdy RNA viru začalo rychle ubývat. Výhodou léku je, že je schválený pro léčbu vší a je považován za bezpečný.
„Jakožto virolog, který byl součástí týmu, který jako první izoloval mimo Čínu SARS-CoV-2 už v lednu 2020, jsem z potenciálu ivermektinu jako léku proti COVIDu-19 nadšený,“ uvedl ke zprávě Leon Caly z laboratoře VIDRL na Dohertyho institutu.
Ivermektin je širokospektrální antiparazitikum používané v lidské i veterinární medicíně proti parazitickým hlísticím či vším, střečkům a zákožkám s velice bohatou historií. Lék byl vynalezen v roce 1980 a za prvních šestnáct let jeho užívání byl aplikován více než 200 milionům osob ve více než třiceti zemích. Dále čtěte: (Experti z Hongkongu objevili unikátní látku. Může se stát hlavní zbraní proti virovým onemocněním).