V Jihočínském moři se ukrývá zkázonosný vulkán. Jeho výbuch může ovlivnit celý svět

Věda a technika 08. prosince 2020 | 09:14 — Lukáš Bauer
Poblíž japonského ostrova Kjúšú v Jihočínském moři se nachází obří sopečná kaldera. Tento supervulkán se ukrývá pod hladinou moře a explodoval naposledy před téměř čtyřmi tisíci lety. Vědci se v loňském roce do oblasti vydali a od té doby jí věnují vysokou pozornost. Domnívají se totiž, že se uvnitř děje něco, co může později ovlivnit celou planetu.
Další 1 fotografie v galerii
Podmořské sopky jsou velice zrádné / Pixabay

Přibližně před čtyřmi tisíci lety vybuchl u jižního pobřeží Japonska supervulkán, který vychrlil více než pět set kilometrů krychlových magmatu. Erupcí zcela zanikl původní stratovulkán i jižní a východní části ostrova Kjúšú, který byl neobydlený několik století.

Sopečná kaldera Kikai se nachází u japonského ostrova Kjúšú v Jihočínském moři a prakticky celá je pod vodou. O její přítomnosti svědčí pouze dvojice sopečných lávových dómů Sowa-Iwo-džima a Iwo-dake, které byly v minulosti aktivní.

Záhadný lávový útvar

Vědci na místě pradávné události v roce 2019 objevili obrovský lávový útvar, který vykazuje jasné známky vulkanické činnosti, a proto oblasti bedlivě sledují. Lávový útvar má téměř deset kilometrů v průměru a jeho vrchol se nachází jen 30 metrů pod povrchem. Mořské dno nad dómem se zvedlo o 630 metrů a pokud bude tlak nadále narůstat, hrozí rozsáhlá katastrofa.

„Sopečný dóm je chemicky odlišný od supererupce, což naznačuje, že nový systém magmatických zásob vznikl před 7 300 lety,“ uvedl vědec Yoshiyuki Tatsumi. Vědci tuto „obnovenou“ aktivitu vulkánu považují za předzvěst supererupce.

Sopečná aktivita v oblasti

Vědci provádějí v místě čas od času měření, která poslouží k posouzení průběhu aktivity. Vědci tvrdí, že přítomnost dómu nemusí znamenat nutně katastrofu. Pokud by ale dóm praskl, množství plynů a páry by měly zásadní dopad na globální klima. Nový průzkum pomocí seizmických a elektromagnetických senzorů a podvodních robotů by měl ukázat přesnou charakteristiku kaldery a odhadnout tak potencionální nebezpečí.

V minulém roce vědci také odhalili rozsáhlou oblast v Severní Americe, kde se pod několika státy zvedají horké masy hornin. Pozoruhodný útvar se nachází přibližně 200 km pod povrchem a vědci oblast nadále monitorují. Dále čtěte: (Vědci zachytili znepokojivé signály u jedné z islandských sopek. Může ochromit Evropu jako před lety).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale mají spoustu vychytávek: vymyslí hru na pobavení, či ugrilují steak

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu