Byla objevena unikátní planetární soustava. Tvoří ji gigantické světy obíhající mladou hvězdu
Astronomové již objevili ve vesmíru za pomoci výkonných teleskopů tisíce exoplanet. Jejich nový objev je ale v historii unikátní stářím mateřské hvězdy, kterou obíhají gigantické planety. Jejich mateřská hvězda je stará pouze dva miliony let.
Hvězda dostala název CI Tau a leží přibližně 500 světelných let od Země. Hvězda je v kosmickém měřítku a ve srovnání s naším Sluncem, které je pět miliard let staré, skutečné novorozeně. Kolem hvězdy tak stále krouží protoplanetární disk, ze kterého se formují planety.
V průběhu milionů let se tento disk zcela rozpadne podobně jako u našeho Slunce a zformuje se do měsíců nebo dalších planet. Aktuálně kolem hvězdy CI Tau krouží čtyři gigantické planety z nichž dvě jsou větší než Jupiter a další dvě přibližně o velikosti Saturnu. Planeta, která je nejblíže hvězdě, je největší exoplaneta, která kdy byla objevena.
Tyto planety vyřezávají mezery v protoplanetárním disku hvězdy, které jsou viditelné pomocí dalekohledu. Za unikátním objevem stojí výzkumníci z observatoře Atacama Large Millimeter / submillimeter Array (ALMA).
Vědci nyní budou tuto planetární soustavu dále zkoumat. Od tohoto vesmírného unikátu si totiž slibují, že by mohl poskytnout důležité informace o samotném vzniku naší Sluneční soustavy. Dále čtěte: (NASA má problémy s dalším vesmírným zařízením. Tentokrát se porouchala rentgenová observatoř Chandra).