Astronomové našli nejvzdálenější planetu Sluneční soustavy. Její oběžná dráha je zatím záhadou
Nejvzdálenější planetka v Sluneční soustavě se nachází přibližně ve vzdálenosti 120 astronomických jednotek od Země. Toto unikátní těleso má extrémně dlouhou oběžnou dráhu a vědcům bude trvat ještě několik let, než ji dokáží přesně zmapovat.
Miniaturní planetka, kterou nazvali Faro (Vzdálená), se se pohybuje na samém okraji Sluneční soustavy a její vzdálenost od nás je 120krát větší než vzdálenost mezi Zemí a Sluncem.
Vědci tuto planetu objevili teprve nedávno a její přesnou oběžnou dráhu zatím neznají. Dosud byla za nejvzdálenější těleso považována trpasličí planetka Eris, která je vzdálena oproti Faro pouhých 96 astronomických jednotek.
O novém objevu informovali v pondělí pracovníci Centra malých planetek Mezinárodní astronomické unie (MPC IAU). Faro je od nás tak daleko a pohybuje se tak pomalu, že bude trvat ještě několik let, než se bude dát určit její oběžná dráha.
Objektem v takové vzdálenosti od Slunce však může trvat oběh kolem naší hvězdy i více než tisíc let. Dále čtěte: (Gigantického prehistorického žraloka vyhubil nejspíše výbuch supernovy).