Naše galaxie se srazí s Velkým Magellanovým oblakem mnohem dříve, než se vědci původně domnívali

Věda a technika 06. ledna 2019 | 14:29 Lukáš Bauer
Podle závěrů nejnovějšího výzkumu expertů z oboru astrofyziky se naše Mléčná dráha srazí s jinou galaxií mnohem dříve, než se původně předpokládalo. Během srážky s Velkým Magellanovým oblakem, která se odehraje za dvě miliardy let, vznikne obrovská vesmírná podívaná.
Další 1 fotografie v galerii
Srážka dvou galaxií bude obrovská vesmírná podívaná / Internet

Astronomové z celého světa již delší dobu debatují o tom, že se v daleké budoucnosti naše Mléčná dráha srazí s galaxií s názvem Velký Magellanový oblak. Nový výzkum však naznačuje, že se tato obří vesmírná událost odehraje již za dvě miliardy let, což je čtyřikrát dříve, než vědci předpokládali.

Během této srážky se také může stát, že se probudí obrovská černá díra, která leží přímo v centru naší galaxie. Pokud se tak skutečně stane, černá díra začne pohlcovat okolní plyn a zvětší svůj objem přibližně na desetinásobek a bude vyzařovat obrovské množství radiace.

Naše galaxie je totiž obklopena několika menšími satelitními galaxiemi, které ji obíhají, a přestože tento systém je velmi stabilní, může se stát, že dojde k jejich srážce. Jednou z těchto galaxií je zmíněný Velký Magellanův oblak, který se nachází přibližně 163 tisíc světelných let od Mléčné dráhy.

Dřívější scénáře naznačovaly, že pokud dosáhne příliš vysoké rychlosti, mohl by Velký Magellanův oblak gravitačnímu působení Mléčné dráhy uniknout a odletět dál do kosmu.
Nejnovější měření ale ukázala, že tato galaxie má jiné složení, než se kterým vědci dříve počítali a obsahuje víc než dvakrát tolik temné hmoty. Díky tomu přichází o energii mnohem rychleji a srážka s naší galaxií je nevyhnutelná.

Podle expertů bude tato srážka nesmírně krásná vesmírná podívaná a bude se jednat o první takovou událost uvnitř Mléčné dráhy. Ve vesmíru je přitom tato událost poměrně běžná a například hvězdná soustava v Andromedě už pohltila galaxie s třicetinásobkem hmotnosti galaxií pohlcených Mléčnou dráhou. Dále čtěte:(Čína přistála se svou sondou na odvrácené straně Měsíce).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Potřebujete se zbavit slimáků? Kromě soli nebo piva dobře...

Levandule, vratič, máta a jiné bylinky, které spolehlivě...

Zbavit varnou konvici vodního kamene můžete pomocí surovin,...

Jak pečovat o balkónové rostliny během léta, aby vás...

Zbavte se rybenek a zajistěte, aby se k vám už nevrátily....

Dejte si pozor na tyto potraviny, které nesmí přijít do...

Zavřít reklamu