Izrealská sonda Béreš se pokusí o přistání na Měsíci. Do vesmíru vzlétla v pátek

Věda a technika 23. února 2019 | 16:54 — Lukáš Bauer
Během pátečního rána vyslal Izrael směrem k Měsíci sondu Béreš, se kterou se chce pokusit přistát na jeho povrchu. Pokud se Izraeli jeho mise podaří, stane se teprve čtvrtou zemí v historii, která na povrchu Měsíce přistane.
Další 2 fotografie v galerii
Izrael vyslal k Měsíci svou sondu / Internet

Izrael se pokusí o přistání na měsíčním povrchu se svou sondou Béreš, kterou během pátečního rána vyslal do vesmíru. Pokud se mise zdaří, stane se Izrael teprve čtvrtou zemí v historii, které se podařilo přistát na Měsíci.

Dosud se na Měsíci podařilo přistát Rusům, Američanům a také Číně. Nyní se pokusí o přistání izraelský satelit přibližně o velikosti pračky, který by měl na měsíční povrch dosednout 11. dubna. Po přistání by měl zahájit výzkum magnetického pole a posílat na Zemi data a snímky. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sledoval start živě z kontrolního centra nedaleko Tel Avivu. „Toto je velký krok pro Izrael, ale obrovský krok pro izraelskou technologii,“ prohlásil politik.

První komerční misi k Měsíci vynesla do vesmíru raketa Falcon 9. Jejím dalším nákladem byl komunikační satelit pro Indonésii, své místo mělo i malé výzkumné zařízení letectví USA, které má před sebou roční misi na oběžné dráze Země.

Znovupoužitelný první stupeň rakety využila společnost SpaceX v pátek už potřetí. Podařilo se mu i přistání na bezpilotní plošině Of Course I Still Love You. Stupeň se bude moci opět použít v dubnu, informoval na Twitteru Elon Musk.

Nedávno na Měsíci přistál čínský modul, který zahájil zajímavý výzkum. Ve speciálním kontejneru chtěli Číňané vypěstovat poprvé v historii rostlinu mimo Zemi, celý pokus se však podle předpokladů nezdařil.

Témata: sonda, Izrael, Měsíc, mise
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Zavřít reklamu