Vrak britské lodi obsahuje velké množství zlata. Lovci pokladů se o jeho vyzvednutí snaží celá desetiletí

Věda a technika 23. dubna 2019 | 10:54 — Lukáš Bauer
Pod hladinou ledového fjordu Lough Swilly na irském pobřeží leží v potopeném vraku více než 10 milionů dolarů ve zlatě. To je vše, co dnes zbylo z obřího nákladu zlata na palubě lodi HMS Laurentic, která byla potopena během první světové války.
Další 1 fotografie v galerii
HMS Laurentic převážela zlato za miliardy / Internet

Britská loď HMS Laurentic se potopila 25. ledna 1917 poté, co najela na dvojici námořních min. Tato loď převážela z Liverpoolu do skotského Halifaxu téměř 3 200 zlatých prutů o celkové váze 44 tun. Dnešní cena tohoto množství zlata by přesáhla 35 miliard korun.

Nešťastnou událost přežilo pouze 121 z celkového počtu 475 vojenských důstojníků, posádky a cestujících, kteří se nacházeli na palubě Laurenticu. Vážně poškozená loď se potopila do hloubky kolem čtyřiceti metrů.

Následné pátrání po celém zlatém nákladu trvá již více než století. Bylo bláhové si myslet, že poklad na dně moře zůstane navždy tajemstvím, zejména v případě, že o něm věděli Němci. Do Londýna byl tedy povolán 35letý Demant Whitehall, který byl považován za předního odborníka na hlubinné potápění, tento muž se podílel na vývoji dekompresní metody, která zabraňuje kolapsu potápěčů, kteří vystoupí z velkých hloubek nad hladinu.

Jakmile jeho tým vrak v březnu 1917 našel, ihned započaly přípravné práce na vyzvednutí zlata. Do poloviny března se dostali přes všechny překážky až k železným dveřím, které byly vstupem do interiéru lodi. Následně jeden z potápěčů vklouzl do zavazadlového prostoru, kde se nacházely zlaté cihly.

Ostatní potápěči začali pomalu dopravovat zlaté cihly na povrch, práce se ale rychle zastavily kvůli silným bouřím. Později, když se na místo opět vrátili, čekalo je nemilé překvapení. Vrak lodi byl totiž ve zcela jiném stavu než při poslední návštěvě.

Celý vrak byl doslova rozdrcen, jak je vidět na fotografii v galerii. Potápěči byli přesto odhodláni zlato vyzvednout, a proto používali výbušniny, aby se k němu dostali, což se jim později povedlo. Zlato však již v původní místnosti nebylo, protože se propadlo mnohem hlouběji do útrob rozdrceného vraku.

Celkem se potápěčům podařilo vyzvednou 542 zlatých prutů z celkového množství 3 200. Potápěčský tým byl následně odvolán pro plnění jiných, důležitějších úkolů. Po skončení války se na místo vrátili, ovšem příliš mnoho zlata se jim vyzvednout nepodařilo. Vedoucí týmu si při bližším průzkumu uvědomil, že většina zlata pravděpodobně proklouzla ven z lodi dírami po minách.

Teprve v roce 1924 se potápěčům podařilo vyzvednout téměř 99 procent všeho zlata a v lodi tak zbylo pouze 25 zlatých prutů. Z tohoto množství bylo později nalezeno soukromou společností ještě dalších 5 a zbytek, tedy 20 zlatých prutů, dodnes zůstává nenalezeno uvnitř vraku.

Těchto 20 prutů tak stále čeká na své nalezení v zamrzlém fjordu, přičemž dnes mohou mít odhadem cenu kolem 250 milionů korun. O jejich nalezení se snažilo již mnoho potápěčů a společností, nikdo však zatím podle oficiálních zpráv zlato nevyzvedl. Dále čtěte: (Na dně Černého moře leží nejstarší vrak lodi na planetě. Plavidlo je ve velmi dobrém stavu).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Alec Baldwin říká, že každý na natáčení filmu Rust ví, kdo může za smrt Halyny Hutchins

Když nerostou a nedozrávají okurky, přidejte k nim...

Srpen je ideální čas k výsadbě jahodníků. Jak na to,...

Jak v srpnu prořezat ovocné stromy a keře, aby vám napřesrok...

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

Zavřít reklamu