Největší helikoptéra světa převážela i zmrzlého mamuta z tundry

Věda a technika 03. května 2019 | 09:03 — Lukáš Bauer
Největší vrtulník na světě Mi-26 je skutečné monstrum, které dokáže převážet tanky, kamiony, letadla, ale i další vrtulníky. Tento obří vrtulník, který byl pýchou Sovětského svazu, byl také použit k převozu zmrzlého mamuta z daleké tundry.
Další 4 fotografie v galerii
Obří helikoptéra Mi-26 může převážet i těžké tanky / Internet

Obrovský ruský vrtulník Mi-26 byl vyroben v dobách Sovětského svazu a jedná se dodnes o největší helikoptéru světa. Dokáže převážet těžký náklad v podobě tanků, letadel a jednou byl dokonce použit k převozu objeveného mamuta z daleké zmrzlé tundry.

Tato gigantická helikoptéra pojme až 90 parašutistů nebo 60 zraněných vojáků v leže, v extrémních případech se však do útrob stroje dokáže vtěsnat až 100 lidí. Nákladní prostor tohoto vrtulníku má velikost basketbalového hřiště.

Vrtulník Mi-26 byl poprvé nasazen v Afghánistánu v roce 1984, kde přepravoval vybavení, transportoval zraněné vojáky a také zachraňoval menší vrtulníky Mi-8 poškozené v bojích. 

Podruhé se tato legenda mezi helikoptérami objevila v Afghánistánu v roce 2002. Stroj byl využíván pro transport poškozených amerických vrtulníků MH-47E Chinook a AS532 Cougar.

Tento obří stroj dokáže převážet ale také lehké tanky nebo bojová vozidla. Své využití ale našel i v průmyslu k dopravě materiálů ze špatně přístupných oblastí, stejně tak je například využíván k hašení požárů. Vrtulník byl také nasazen v nekonečném boji proti radioaktivitě po havárii v Černobylu.

V roce 2009 bylo za pomoci helikoptéry Mi-26 transportováno dokonce letadlo Tu-134 z letiště Pulkovo do výcvikového střediska. Zcela nejméně obvyklý náklad, který tento stroj převážel, byl zmrzlý mamut, který byl objeven v daleké nedostupné tundře.

Obří helikoptéra měla však také jednu vážnou nehodu, kdy byl stroj sestřelen během války v Čečensku a během incidentu zemřelo 127 lidí. Dále čtěte: (Obří pohřebiště sovětských bojových strojů se nachází po celém Rusku).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za krásným počasím a nezapomenutelnými zážitky

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Zavřít reklamu