Vědci naměřili rekordní množství emisí oxidu uhličitého. Vyhlásili stav nouze
Vědci za pomoci přístrojů naměřili rekordní hodnoty oxidu uhličitého v atmosféře, které dosahovaly až 415 částic na milion. Takové množství skleníkového plynu nebylo v historii lidstva ještě nikdy naměřeno, a proto vědci vyhlásili stav nouze.
Množství oxidu uhličitého v atmosféře přitom stále přibývá a hodnotu 400 částic na milion už překonal před šesti lety. Tuto skutečnost zjistili vědci z dat observatoře na Havajských ostrovech.
Tento neblahý trend nyní potvrzují i čeští vědci z Akademie věd České republiky, kteří koncentrace v ovzduší sledují od roku 2010. Za poslední roky nejsou ani v Česku výjimkou hodnoty přes 400 částic.
Vysoké emise plynů způsobují takzvaný skleníkový efekt a vedou k růstu průměrné globální teploty, která už je nyní o zhruba jeden stupeň Celsia vyšší než v době před průmyslovou revolucí. Stejné množství částic oxidu uhličitého bylo podle vědců v naší atmosféře v pliocénu, tedy před více než třemi miliony let.
Existují země, které již kvůli těmto extrémním hodnotám vylásily stav klimatické nouze v čele s Velkou Británií. Tento stav sice není jakkoliv definován, ale přinejmenším by měl zůstat varováním v povědomí lidstva. Dále čtěte: Změny klimatu pustoší Zemi. Jejich dopady pocítily v loňském roce miliony lidí.