Ruské raketové motory patří mezi světovou špičku. Pohání i americké rakety

Věda a technika 18. května 2019 | 13:12 — Lukáš Bauer
Od chvíle, kdy v roce 2014 Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, vyvíjí americké úřady tlak na kosmický průmysl, aby přestal používat velice úspěšné a osvědčené raketové motory RD-180 ruské výroby. Legendární motory, které vynesly do vesmíru nejeden americký tajný satelit, se nyní Rusko snaží prodat Číně.
Ruské raketové motory jsou světovou špičkou / Internet

Největší zájem mají americké úřady na tom, aby motory RD-180 přestala používat United Launch Alliance (ULA) pro pohon rakety Atlas V. ULA již nedávno oznámila, že má v plánu přejít na motory americké výroby na počátku příštího desetiletí.

Tento krok donutil ruského výrobce, společnost Eněrgomaš, poohlížet se po novém odbytu, který nakonec našla v Číně. Čínský vesmírný program je na vzestupu a čínští inženýři dobře vědí, že i když je RD-180 čtyřicet let starý, stále patří k nejvýkonnějším raketovým motorům na světě.

Motor, který pohání vlajkové lodě amerického vesmírného programu a vynesl do vesmíru celou řadu americké klíčové satelitní infrastruktury, je téměř stoprocentně spolehlivý. S celkovým tahem 3,8 MN je RD-180 třikrát silnější než jakýkoliv čínský raketový motor současnosti.

Diskuze mezi Eněrgomaš a China Great Wall Industry Corporation byly ostře sledovány západními i ruskými úředníky. Spojené státy totiž vnímají obavy, že využití této technologie v Číně přesáhne rámec mírového kosmického programu. Čína totiž potřebuje účinné a výkonné motory pro novou generaci balistických raket, které by mohly být zaměřeny proti americkým letadlovým lodím.

Stejně tak se jednání s Čínou neobešla bez obav na ruské straně, protože vzhledem k čínské povaze je pravděpodobné, že Čína nechce být dlouhodobým zákazníkem, ale chce technologii použít pro vývoj vlastních motorů.

Rusko by tak postupem času mohlo ztratit svou pozici na trhu s raketovými motory což by mohlo mít negativní dopad na ruský raketový průmysl. Rusové kromě mírového vesmírného programu vyvíjí řadu motorů pro balistické střely. Nedávno například proběhl test jedné z nejděsivějších zbraní světa. Dále čtěte: (Největší helikoptéra světa převážela i zmrzlého mamuta z tundry).

Témata: Rusko, raketa, motor, vesmír
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Rekonstrukce kuchyně nemusí být drahá. Zvládnout ji můžete...

Je vám doma nebo v kanceláři horko? Tipy, jak zastavit...

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Zavřít reklamu