Vesmírný reaktor dokáže zásobovat budoucí základny energií až deset let

Věda a technika 02. června 2019 | 17:52 — Lukáš Bauer
Pro to, aby mohly být v budoucnu vytvořeny základny na Měsíci a dokonce také na Marsu, je potřeba vyřešit spolehlivý a silný zdroj energie. Tyto projekty si už se solární energií těžko vystačí, a proto NASA vyvíjí a v současné době již testuje nový reaktor s názvem Kilopower.
Atomový reaktor může zásobovat budoucí vesmírné základny energií / Internet

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) aktuálně v americké poušti Nevada testuje nový jaderný reaktor s názvem Kilopower, který by mohl být zdrojem energie pro budoucí základnu na Marsu nebo na Měsíci.

Reaktor splňuje základní předpoklady pro provoz ve vesmíru. Je lehký, malý a má velice málo pohyblivých komponent, díky tomu je také konstrukčně velice jednoduchý. Používá technologii, která je známa již řadu let.

 

Jeden reaktor podle inženýrů NASA dokáže generovat elektrickou energii v podobě 10 kW po dobu až deseti let. Spojením několika těchto jednotek by NASA chtěla vytvořit stabilní a dostatečně výkonný zdroj energie pro základny ve vesmíru.

Jeho využití by nemuselo být omezeno pouze na Mars. Je navržen tak, aby se dal přizpůsobit pro budoucí robotické či jiné průzkumné vesmírné mise. Důležitá je také jeho jednoduchá konstrukce, která zaručí nenáročnost celého zařízení.

Nový reaktor bude kromě dodávek energie pomáhat při výrobě kyslíku a čištění vody. Reaktor by tak mohl pomoci vytvořit dostatek kyslíku před samým příchodem člověka.

Velkou překážkou při plánování mise na Mars je otázka paliva. Zkonstruovat raketu, která by měla dostatek paliva na cestu tam i zpět, by bylo finančně velice nákladné a technicky komplikované. Odborníci proto dlouho hledají způsoby, jak by se dalo palivo na Marsu dotankovat.

Kilopower využívá štěpnou jadernou reakci. Teplo, které při reakci vznikne, se sodíkovými tepelnými trubicemi přenáší do Stirlingova motoru. Stirlingův motor je tepelný stroj poháněný cyklickým stlačováním a expanzí pracovního plynu. Takto využitá energie je již snadno přeměnitelná na elektřinu.

„Chceme zdroj energie, který zvládne extrémní podmínky. Kilopower nám zpřístupní celý povrch Marsu, včetně severních délek, kde by se mohla nacházet voda,“ uvedl ve zprávě Lee Mason, který v NASA řídí výzkum energetických zdrojů.

Testování reaktoru, které začalo v listopadu minulého roku, podle závěrů NASA skončilo úspěšně. Představitelé úřadu uvedli, že testování plně funkční jednotky začne v polovině března letošního roku. Dále čtěte: (Čínské umělé Slunce tokamak bude dokončeno již koncem letošního roku).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Slavní, kteří mají dobré srdce. Podpořit dobrou věc přijeli Roden, Písařík, Svěcený a další

Pořádek v malé koupelně vám pomůže udržet několik...

5 tipů, jak vybrat obývákovou stěnu, která se do vašeho...

Bojujte s plevelem účinně a bez chemie, zbavíte půdu chorob

Kuchyně v Provence stylu působí harmonicky. Pro dokonalý...

Koště na baterky usnadní úklid všem, co zametají...

Moderní lednice udrží potraviny až dvakrát déle čerstvé a...

Zavřít reklamu