Jaderné incidenty se nevyhnuly ani USA. Léta byly v přísném utajení

Věda a technika 07. června 2019 | 13:35 — Lukáš Bauer
Veleúspěšný seriál Černobyl znovu připomenul nebezpečí jaderného věku. Potíže s ovládnutím jádra však neprovázely pouze někdejší Sovětský svaz. Několik vážných incidentů se odehrálo také v USA, byly ale léta v utajení.
Raketa Titan II explodovala v Arkansasu / Internet

Černobyl je dnes synonymem pro jadernou katastrofu globálního rozsahu. Málokdo ale už ví, že také Američané několikrát stáli nad propastí jaderné katastrofy. Oficiálně se USA potýkala s 32 nehodami při manipulaci s jaderným materiálem, avšak tyto incidenty byly léta v přísném utajení.

Žádný z těchto incidentů sice nezpůsobil katastrofu, která vznikla výbuchem reaktoru v Černobylu, ale přesto stojí za zmínku. Jeden takový incident se odehrál v roce 1980, kdy  raketa Titan II nesoucí termonukleární reaktor explodovala poblíž města Damašku v Arkansasu.

Dne 18. září 1980 probíhala rutinní údržba mezikontinentální střely Titan II, kdy tým expertů pracoval v raketovém silu pod vedením letectva. Díky chybě však spadla nádrž s kyslíkem několik desítek metrů dolů, kde poškodila palivovou nádrž prvního stupně rakety.

Veškeré úsilí o následnou stabilizaci rakety bylo marné a mezikontinentální střela pozdě v noci explodovala. Dvojice mužů, kteří byli posláni do zařízení, aby vypustili nebezpečný plyn, zemřela a jaderná hlavice byla objevena v poli.

I v případě této nehody mohlo dojít k fatálním následkům a díky striktnímu dodržování bezpečnosntích protokolů se podařilo zabránit nejhoršímu. V Černobylu byla zanedbána celá řada bezpečnostních nařízení a reaktor se díky tomu stal nekontrolovatelným. Dále čtěte: Vědci zveřejnili studii, která hodnotí život v oblasti Černobylu 32 let od katastrofy. Výsledky jsou zarážející.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda opravdu vyřádila

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje...

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Zavřít reklamu