Indie oficiálně představila svou novou kosmickou loď, kterou vyšle na průzkum Měsíce
Indie plánuje vyslat novou kosmickou loď na průzkum Měsíce. Tuto kosmickou loď s názvem Čandraján-2 představila ve středu indická vesmírná agentura ISRO. Mise by měla odstartovat v červenci a na povrchu Měsíce by zařízení mělo přistát začátkem září.
Kosmické plavidlo se skládá z lunárního přistávacího modulu a robotického vozítka. Zajímavostí je, že všechny součásti těchto zařízení byly vyvinuty v Indii. Pokud se Indii podaří misi uskutečnit, stane se teprve čtvrtou zemí na světě, která přistane na Měsíci.
Čandraján-2 bude druhou indickou lunární misí. První misi Čandraján-1 v roce 2008 Indie uskutečnila pouze s lunárním orbiterem. Druhá mise se zaměří na měsíční povrch a bude shromažďovat údaje o vodě, minerálech a skalních útvarech.
Podle informací, které ISRO již dříve zveřejnila, by měl lunární modul dosednout na povrch Měsíce v oblasti jižního pólu. Jednalo by se tak vůbec o první přistání v této části Měsíce.
Mise Čandraján-2, jež byla původně naplánována na začátek loňského roku, bude analyzovat obsah lunárního povrchu a posílat data a fotografie zpět na Zemi. Dále čtěte: (Vědci objevili pod kráterem na Měsíci nečekanou anomálii).