V Mexickém zálivu se objevila vzácná čtyřmetrová krakatice
Mořským biologům se podařilo nafilmovat čtyřmetrovou krakatici ve vodách Mexického zálivu. Tento velký hlavonožec žijící v hlubinách byl na snímku zachycen jen několikrát. Z videa, které vědci natočili, je patrné, že se jedná ještě o mládě.
Dospělá krakatice může dorůstat do délky až 18 metrů, přičemž většinu z délky tvoří chapadla. O životě těchto tajemných tvorů se toho příliš neví, protože desítky let mohli biologové studovat pouze mrtvá těla.
Vůbec poprvé se podařilo obří krakatici nafilmovat u pobřeží Japonska před šesti lety. Tohoto tvora nafilmovali díky speciální kameře, protože krakatice se běžných kamer bojí. Tato unikátní kamera byla použita i nyní v Mexickém zálivu.
Kamera je vybavena fiktivní medúzou, která představuje oblíbenou kořist krakatic. Pokus se podařil a krakatice v hloubce okolo 700 metrů skutečně na fiktivní návnadu zaútočila. Díky tomu vědci dokázali pořídit detailní záběry.
Krakatice obrovská je hned po kalmaru Hamiltonově největším žijícím hlavonožcem. Stopy po chapadlech byly často nalezeny na kůži vorvaňů, kteří se jimi živí. Dříve byly rozměry krakatic výrazně přeceňované, spekulovalo se o tvorech s rozměry nad 30 metrů. Dále čtěte: (Nová studie odhalila tajemství obrovské pravěké ryby).