Světelný smog je novodobou hrozbou pro život na Zemi

Věda a technika 19. července 2019 | 14:08 — Lukáš Bauer
Satelitní údaje ukazují, že umělé osvětlení způsobuje stále větší rozjasnění naší planety v nočních hodinách. Nové údaje ukazují, že takzvaný světelný smog v některých oblastech vzrůstá až o dvě procenta ročně.
Další 2 fotografie v galerii
Vědci varují, že světelný smog na naší planetě vzrůstá o několik procent ročně / Internet

Nová satelitní data ukázala pro vědce šokující zjištění, že světelný smog v obydlených oblastech rozvojových zemí vzrostl až o dvě procenta od roku 2016. Odborníci v souvislosti s tím zdůrazňují negativní důsledky tohoto nočního rozjasňování oblohy.

Vědci uvedli, že satelitní údaje Americké národní oceánské a atmosférické správy mohou podhodnocovat situaci, protože její senzory nedokáží detekovat modré spektrum záření některých typů LED osvětlení.

S několika výjimkami byl růst nočního světelného smogu pozorován v celé Jižní Americe, Africe a Asii. Světlo zůstalo stabilní jen v několika zemích. Patří mezi ně některé z nejjasnějších zemí, jako je Itálie, Nizozemsko, Španělsko a Spojené státy, ačkoli vědci uvedli, že slepota družicového senzoru na některá spektra může skutečný nárůst zkreslovat. 

Světelný smog Austrálie se podle dat naopak snížil v důsledku požárů a klesl také v Sýrii a Jemenu vlivem válečných konfliktů, během kterých bylo zničeno velké množství světelné infrastruktury.

Ekolog Franz Hölker z německého institutu Leibniz pro ekologii sladké vody a vnitrozemského rybolovu uvedl, že světelný smog má vážné ekologické důsledky, v souvislosti s narušením přirozených světelných cyklů, kterými se řídí mnoho živočichů a rostlin. Negativní vliv záření mohou pocítit také lidé, například zhoršenou kvalitou spánku a neurologickými problémy.

Odborníci také uvádějí, že noční obloha plná hvězd bude v obydlených oblastech s pokračujícím trendem světelného smogu stále větší vzácností. Odborníci doufali, že rostoucí využívání vysoce účinných LED osvětlení může snížit spotřebu energie po celém světě. Nové poznatky však ukazují, že poptávka po elektřině vzrůstá stále více. Dále čtěte: (Nejvyšší hora světa se musí přeměřit. Během zemětřesení mohla ztratit i několik metrů).

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Riziko povodní: Jak minimalizovat potenciální škody na majetku a zvýšit svou bezpečnost

Rekonstrukce kuchyně nemusí být drahá. Zvládnout ji můžete...

Je vám doma nebo v kanceláři horko? Tipy, jak zastavit...

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Zavřít reklamu