Masivní černá díra roztrhala neutronovou hvězdu. Pozorovat tuto událost je extrémně vzácné

Věda a technika 26. srpna 2019 | 00:04 — Lukáš Bauer
Vědci z Austrálie vůbec poprvé v historii astronomie dokázali pozorovat unikátní vesmírnou událost v podobě zániku neutronové hvězdy, kterou roztrhala sousedící černá díra. Tuto zcela mimořádnou údálost zachytilo hned několik pozemských zařízení.
Další 4 fotografie v galerii
Vesmírná událost rozechvěla časoprostor / Internet

Astronomové zřejmě poprvé v dějinách pozorovali, jak černá díra roztrhala sousední neutronovou hvězdu. Tuto jedinečnou vesmírnou událost zaznamenala kromě australských astronomů také další zařízení pro kosmická pozorování po celém světě.

Astronomické přístroje v USA a Itálii zachytily ve středu 14. srpna vlny v časoprostoru, které pocházely z kataklyzmatické události, která se odehrála ve vzdálenosti přibližně 900 milionů světelných let od Země.

Přestože jsou si vědci původem vln v časoprostoru jistí, žádný vizuální kontakt se jim zachytit nepodařilo. Vědcům se ale přesto naskytla jedinečná příležitost pozorovat hned tři vesmírné události v jedné. Jednalo se totiž kromě pohlcení neutronové hvězdy černou dírou také o splynutí dvou černých děr a kolize dvou neutronových hvězd.

Tato událost se odehrála před 900 miliony lety, kdy černá díra pohltila velmi hustou hvězdu, kterou vědci nazývají neutronová hvězda. Neutronové hvězdy a černé díry mají mnoho společného. Jedná se o superhusté kosmické objekty, které jsou pozůstatky mrtvých hvězd.

Vědci zatím analyzují velké množství dat, které po sobě kosmická srážka zanechala. Kromě nejpravděpodobnější teorie o pohlcení neutronové hvězdy se podle expertů také mohlo jednat o pohlcení extrémně lehké černé díry, kterou ale zatím nikde ve vesmíru vědci neobjevili.

Vědci by nikdy tuto událost nezachytili, kdyby nedošlo k objevení gravitačních vln v roce 2016. Vědci tehdy zjistili, že gravitace neboli přitažlivost se šíří ve vlnách, stejně jako například světlo, pouze s rozdílem, že se šíří chvěním prostoru. 

Gravitační vlny žádnému rušení nepodléhají a mohou přinést o okolním kosmu spoustu nových poznatků. Jejich existenci již před stoletím předpověděl známý vědec Albert Einstein. Dále čtěte: (Česká republika se úspěšně zapojila do vývoje nejsložitějšího kosmického přistroje všech dob).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akcie, nemovitosti a další možnosti, které je dobré zvážit, pokud chcete do deseti let zbohatnout

Kávovou sedlinu můžete ještě šikovně využít. Připravte...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Prášek, gel nebo kapsle. Srovnání účinků pracích...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Dekorace do domácnosti: Nápady a inspirace

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...

Zavřít reklamu