Obrovský rádiový teleskop v Číně zachytil zvláštní signály z vesmíru
Obří radioteleskop FAST v Číně detekoval opakující se signály z vesmíru, které na Zemi docestovaly ze vzdálenosti 3 milionů světelných let. Signály, které teleskop zachytil jsou takzvané rychlé rádiové záblesky.
Tyto signály k nám cestují ze vzdálených částí vesmíru a poprvé byly detekovány v roce 2007. Astronomové i po dvanácti letech od jejich objevení však stále nevědí, jaké vesmírné události tyto rádiové signály způsobují.
Vědci se domnívají že tyto signály vznikají v černých dírách nebo je generují neutronové hvězdy, takzvané magnetary. Dálší hypotézy naznačují, že signály jsou generovány různými vesmírnými událostmi.
Vědci se jejich výzkumem dlouhodobě zabývají a jsou také schopni detekovat, z jaké části vesmíru k nám přicházejí. K lepšímu pochopení vzniku těchto záhadných signálů z vesmíru, které se navíc často opakují, vědcům pomohou také data z čínského satelitu FAST.
Data z nejnovějších rádiových záblesků vědci zařadí do rozsáhlé databáze a budou čekat na detailnější analýzu. Tým vědců obsluhující rádiový teleskop už vyloučil rušení letadel a satelitů, takže je jisté, že signály skutečně pocházejí z vesmíru. Dále čtěte: (Vesmírný reaktor dokáže zásobovat budoucí základny energií až deset let).