Do vesmíru byla vynesena zvláštní sonda. Bude měřit kosmické počasí
Nosná raketa Pegasus XL vynesla na oběžnou dráhu satelit ICON americké NASA, který je vybaven přístroji na měření geomagnetických bouří a počasí ve vesmíru. Satelit bude zkoumat převážně ionosféru, což je část atmosféry s přesahem do vesmírného prostoru.
Vlivy takzvaného počasí ve vesmíru nejsou dosud podrobně popsány. Vědci se přitom domnívají, že mají zcela zásadní vliv na počasí na Zemi.
Nosná raketa byla vypuštěna do vesmíru ze speciálního letounu L-1011 Stargazer. NASA uvedla, že raketa se bez problému oddělila od nosného letounu a pokračovala po své dráze dále na oběžnou dráhu kolem Země.
Vědci chtějí díky datům ze satelitu ICON pochopit přímé souvislosti mezi počasím ve vesmíru a počasím na Zemi. Ionosféra je totiž částí atmosféry, kde vznikají známé polární záře nebo geomagnetické bouře, jejichž vznik je nesmírně těžké předpovídat.
Sonda má na palubě přístroje pro měření rychlosti větru, pohybu iontů a je také vybavena dvojicí kamer, které dokáží sledovat světlo z excitovaných iontů v horních vrstvách atmosféry. Dále čtěte: (Evropská vesmírná agentura zabránila srážce satelitů. SpaceX nechtěla změnit dráhu).