Ztracený robot NASA zaslal krátce předtím, než zmizel v bouři, unikátní panorama povrchu Marsu

Věda a technika 27. prosince 2019 | 10:05 — Lukáš Bauer
Krátce předtím, než vesmíný rover Oportunity zmizel na Marsu v gigantické prachové bouři, zaslal na Zemi unikátní panoramatickou fotografii. Na té je zachycen povrch Marsu v nebývalých barvách, zachyceny jsou také jeho vlastní stopy. NASA má na Marsu ještě dalšího robota Curiosity, který je poháněn atomovou energií.
Další 3 fotografie v galerii
Panoramatický snímek zachycuje stopy robota v písku / Internet

Americká NASA měla na rudé planetě dvojici vesmírných roverů Curiosity a Oportunity, která zkoumala jeho povrch. Během globální prachové bouře, která na Marsu vypukla v loňském roce, byl však rover Curiosity ztracen. Robot totiž získával energii pro svůj provoz pomocí solárních panelů, které však pokryl prach a rover se přepl do nouzového režimu. Od té doby se spojení s robotem nikdy nepodařilo obnovit.

Krátce předtím, než na Marsu prachová bouře vypukla, zaslal Oportunity na Zemi unikátní panoramatickou fotografii marsovského povrchu. Na snímku je zachycen kontrast krajiny, která je narušena stopami robota v marovském písku.

Robot Oportunity byl původně navržen pouze pro 90denní misi, nakonec ale dokázal zkoumat povrch Marsu dlouhých patnáct let. Snímky Oportunity pořizoval pomocí 360° kamery, přičemž celá panorama se skládá z více než 350 snímků.

„Tato závěrečná panorama ztělesňuje to, co učinilo z Oportunity tak pozoruhodnou misi plnou průzkumu a objevování. Napravo od středu je vidět, jak se v dálce zvedá okraj kráteru Endeavour,“ uvedl John Callas z NASA Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně v Kalifornii.

Oportunity byla druhou ze dvojice planetárních sond programu Mars Exploration Rover americké agentury NASA. Mise odstartovala 8. července 2003, kdy do vesmíru modul s roverem vynesla raketa Delta II. Oportunity během svého patnáctiletého zkoumání Marsu učinila celou řadu důležitých objevů. Dále čtěte: Vědci z NASA detekovali gigantickou termonukleární explozi hluboko ve vesmíru.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Nejžhavější destinace letošního podzimu. Tajemná a stále...

Češi cestují jak o život. Pozor by si ale měli dát na dvě...

Není otázkou zda, ale kdy. Evropu čeká katastrofa...

Konec pohody v nejoblíbenější destinaci Čechů? Na stole je...

Zavřít reklamu