Vědci objevili zvláštní planetu. Její povrch bičují deště tekutého kovu
Světy ve vesmíru jsou různé, a jak dokazuje nejnovější objev, ani planety, kde prší tekutý kov, nejsou výjimkou. Nově popsaná planeta WASP-76b je plynný obr větší než Jupiter, přesto má ale menší hmotnost. Planeta však vyniká tím, že v její atmosféře se hromadí železo vypařující se z povrchu, které v tekutém stavu prší zpět.
WASP-76b je vzdálena 390 světelných let od Země a patří mezi takzvané horké jupitery - plynné obry, které velmi rychle a v těsné blízkosti obíhají svou hvězdu. Hvězda, kterou planeta obíhá ve vzdálenosti pouhých pět milionů kilometrů, je 1,5krát hmotnější a teplejší než Slunce.
Zvláštností této exoplanety je však to, že je k hvězdě neustále natočena pouze jednou stranou, takže na jedné straně planety je věčná noc a na druhé straně naopak den. Ve stejné vázané rotaci je také například náš Měsíc.
Díky malé vzdálenosti od hvězdy je na povrchu planety teplota přesahující 2400 stupňů Celsia na denní straně a 1400 stupňů Celsia na noční straně. Při takto vysokých teplotách se již začíná z povrchu odpařovat železo, které se v atmosféře ochlazuje a dopadá v podobě kovového deště zpět na planetu. Vědcům se to podařilo odhalit díky analýze dat z teleskopu, a také na základě zkušeností, které mají z předchozích výzkumů.
Vědci tak předpokládají, že odpařené železo zůstává v atmosféře, dokud ho větry nedostanou k odvrácené straně, kde kondenzuje z mraků a dopadne zpět. Podle expertů však záleží na rychlosti větru a dalších podmínkách. Dále čtěte: Nedaleká velká planeta může mít vhodné podmínky pro život. Naznačuje to nová analýza.