Koronavirus nemohl vzniknout v laboratoři. Experti vyvracejí spekulace

Věda a technika 20. března 2020 | 19:19 — Lukáš Bauer
S šířením samotného koronaviru se po světě šíří také celá řada konspiračních teorií a poplašných zpráv o jeho vzniku. Jedna z těchto konspiraící hovoří o tom, že virus mohl vzniknout v laboratoři. Vědci však vydali novou studii, která podobná tvrzení zcela jasně vyvrací.
Další 3 fotografie v galerii
Existují konspirační teorie, že koronavirus mohl vzniknout v laboratoři / Internet

Koronavirus zasáhl prakticky celý svět, přičemž samotné epicentrum nákazy se přesunulo z Číny do Evropy. Spolu s šířením viru se však objevuje také velké množství poplašných zpráv a konspiračních teorií a možném původu jeho vzniku, nebo jeho využítí jako biologické zbraně.

Tyto poplašné zprávy a nepodložená tvrzení nyní vyvracejí vědci v nové studii, v rámci které analyzovali veřejně dostupný genom SARS-CoV-2. Tato analýza vědcům neposkytla žádný důkaz o tom, že by virus byl uměle vytvořen nebo geneticky upraven.

Virus se poprvé objevil na trhu v čínském Wu-chanu, kde se na člověka přenesl z živých zvířat. Postupným trasováním nákazy vědci dospěli k názoru, že na člověka se virus přenesl prostřednictvím drobných savců zvaných luskouni.

Čínští vědci provedli velice krátce po vypuknutí nákazy genetickou analýzu, kterou zpřístupnili pro výzkum celému světu. Postupné analýzy tohoto genomu prakticky vylučují, že by byl virus uměle vytvořen.

V nejnovější studii se vědci zaměřili především na bílkoviny, které má virus na svém povrchu. Tyto bílkoviny mají velice důležité rysy, kterými jsou jakési háčky, jejichž prostřednictvím se virus připojí k hostitelské buňce. Druhým specifickým rysem je jakýsi molekulární otvírák, kterým virus dokáže do buňky proniknout.

Vědcům se podařilo prokázat, že tyto bílkoviny jsou perfektně přizpůsobeny tak, aby dokázaly vyhledat a zaútočit na jediný receptor s názvem ACE2, který se mimo jiné podílí na regulaci krevního tlaku. Efektivnost bílkoviny, s jakou se na receptor zaměří, je podle vědců výsledkem přirozeného výběru a ne výsledkem manipulace v laboratoři.

“Porovnáním dostupných genomů známých koronavirů můžeme rozhodně říci, že SARS-CoV-2 vznikl přirozeným způsobem,“ uvedl v tiskové zprávě mikrobiolog Kristian Andersen, jeden z autorů studie.

V rámci studie tak vědci navrhují dvě možnosti, jak se koronavirus transformoval do své nakažlivé podoby. První možností je, že se koronavirus vyvinul přirozeným způsobem ve zvířatech a poté se přenesl na člověka, a druhou možností je, že zvířata přenesla na člověka koronavirus ještě ve stavu, kdy nebyl patogenní. Do současné nakažlivé podoby by se tak virus vyvinul až v lidském těle. Dále čtěte: (Vědci objevili neznámý virus, který by podle současných znalostí vůbec neměl existovat).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se...

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných...

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Zavřít reklamu