Pod milevským klášterem byla objevena tajná chodba. Archeologové se domnívají, že vede k trezoru s pokladem

Věda a technika 01. května 2020 | 14:21 Lukáš Bauer
Během archeologických prací v milevském klášteře byla objevena tajná chodba, která je zakončena místností. Vědci tuto chodbu objevili v masivní opěrné zdi a domnívají se, že by mohla vést k trezoru s cennostmi. Zda mají archeologové pravdu, ukáží další průzkumy.
Chodba vede do záhadné místnosti, která může být trezorem / ČT / Martin Frouz

Archeologové objevili při průzkumu milevského kláštera ve zdi tajnou chodbu, která vede k neznámé místnosti. Experti se domnívají, že by tato chodba mohla vést k trezoru, který by mohl ukrývat cennosti, jenž zde ukryl před husity tehdejší opat. Zda je domněnka archeologů správná, ukáží až následující průzkumy.

Unikátní objev učinili v rámci rozsáhlého archeologického a historického výzkumu klášterního areálu z 12. století, který stojí v Milevsku na Písecku. Tato chodba není jediným podzemním prostorem, který vědci během průzkumu v areálu objevili. Ve středověkých silných zdech objevili ještě několik neznámých prostor.

Jedním z nejzajímavějších objevů je tak například zazděná nika v jedné ze zdí kostela svatého Jiljí, ve které se dochovaly původní architektonické výzdoby a římsy.

Milevský klášter je nejstarší takovou stavbou v jižních Čechách. Jeho zakladatelem je Jiří z Milevska a budoucí první opat kláštera Jarloch. Podle některých legend ukryl opat v areálu kláštera množství cenností, které se tak snažil ukrýt před nájezdem husitů. V místnosti se tedy teoreticky může nacházet velké množství historicky cenných předmětů.

Podle prvotních průzkumů se jedná o velice stísněný prostor, protože samotná chodba má rozměry pouze 90 x 60 centimetrů a na jejím konci je dutina o velikosti 3,5 metru. Průzkum volně navazuje na systematický archeologický výzkum areálu, který začal v roce 1968. Dále čtěte: (Na Slovensku byl objeven unikátní stříbrný poklad. Jeho hodnota je nevyčíslitelná).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a neplatit zbytečně na pokutách

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté...

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...