Před devíti sty lety doslova zmizel Měsíc z oblohy. Vědci nyní přicházejí s vysvětlením

Věda a technika 21. května 2020 | 07:11 — Lukáš Bauer
Měsíc s námi obíhá kolem Slunce a objeví se vždy po západu Slunce. Není tedy těžké pochopit, že když lidé v roce 1100 viděli prázdnou noční oblohu, byli velice znepokojeni. Nyní po více než devíti stoletích přichází vědci s vysvětlením, co se tenkrát vlastně stalo.
Další 1 fotografie v galerii
V roce 1100 došlo ke zvláštní události na noční obloze / Internet

Existují historické záznamy o tom, že před 900 lety zmizel z oblohy Měsíc. Tímto bizarním zmizením měsíce se nyní zabýval vědecký tým, který přichází s vysvětlením v rámci nové studie. Podle expertů by na vině mohly být aktivní sopky, které pohled na měsíc zahalily neprostupným dýmem.

Tato zvláštní údálost byla zaznamenána v anglosaské Peterboroughské kronice a vyjadřuje poměrně jasný obraz toho, co dávní pozorovatelé viděli, když na obloze hledali měsíc.

„V pátou noc v měsíci květnu se objevil Měsíc zářící ve večerních hodinách, a poté se jeho světlo postupně zmenšovalo. Když přišla noc, Měsíc zcela zmizel z oblohy, takže už nebylo možné ho vidět. Celou noc byly vidět pouze hvězdy, Měsíc se objevil až těsně nad ránem,“ uvádí se v kronice.

Vědci nyní dokázali vytvořit souvislost mezi podivným pozorováním noční oblohy a zvýšenou sopečnou aktivitou, o které se dozvěděli z ledovců, a také záznamech v letokruzích stromů. Ve vzorcích ledu pocházejících z tohoto období totiž objevili velké množství vulkanického materiálu, který se v něm usadil v letech 1108 až 1113.

Materiál, který se dostane do atmosféry sopečnou erupcí, může v horních vrstvách atmosféry zůstat po celá léta a produkovat tzv. stratosférický aerosolový závoj složený z malých částic. Ten mohl zakrýt slabou záři Měsíce, a zároveň umožnil proniknout jasnému hvězdnému světlu.

Studie také zahrnuje odkazy na starověké zprávy o nízkých výnosech plodin a špatném počasí, které lze také připsat sopečnému popelu v atmosféře a usazování sopečného odpadu na velkém území. Vědci zatím však nevědí, jestli se jednalo o výbuch jedné sopky, nebo zda na vině bylo sopek více. Dále čtěte: Vědci vymysleli důmyslný způsob, jak získávat kyslík z Měsíce pro budoucí mise.

Témata: Měsíc, obloha, Země, vesmír
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující dovolenou

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Zavřít reklamu