Tato část lidského mozku ležela v zemi tisíce let. Vědci konečně přišli na to, jak je možné, že se nerozložila

Věda a technika 25. května 2020 | 09:12 — Lukáš Bauer
Před několika tisíci lety byl v blízkosti britské vesnice Heslington pohřben neznámý člověk, což na první pohled nemusí být nijak zajímavé. Vědci ale v jeho lebce objevili téměř neporušenou mozkovou tkáň, která dokázala v takovém stavu zůstat tisíce let. Experti nyní konečně přicházejí s vysvětlením, jak se taková věc stala.
Mozek objevený v lebce poblíž britské vesnice / Dr Axel Petzold

V pradávném hrobě vykopaném poblíž britské vesnice Heslington byla v roce 2008 objevena vskutku podivná věc. Archeologové na místě vykopali 2600 let staré ostatky muže a k jejich obrovskému překvapení se v jeho dutině lebeční nacházela velká část téměř nepoškozeného mozku.

Mozek byl téměř neporušený

Vědcům skutečnost, že všechny ostatní tkáně se za velice krátkou dobu rozložily, ale mozek, který odumírá jako první, zůstal nepoškozen, dlouho vrtala hlavou. Nyní, po měsících zkoumání proteinů mozkové tkáně, konečně přichází mezinárodní tým vědců s vysvětlením tohoto podivného nálezu.

 

Objev takzvaného mozku z Heslingtonu představuje jeden z nejstarších vzorků lidské nervové tkáně, který byl kdy odhalen ve Velké Británii. Vědci mozek pečlivě studovali, aby dokázali přijít na to, jak je možné, že se mozková tkáň nedokázala rozložit během tak dlouhé doby.

V případě, že dojde u člověka k náhlému úmrtí, mozková tkáň se začne téměř okamžitě rozkládat. Ve srovnání s jinými částmi těla je tento rozpad obzvláště rychlý, díky některým proteinům, které pomáhají při ničení buňečné struktury.

Vzácná shoda náhod

Vědci již dříve zjistili, že muž byl nejspíše popraven setnutím hlavy někdy mezi roky 673 a 482 před naším letopočtem. Jeho hlava byla spolu s tělem pohřbena a právě zde se vytvořily podmínky, které umožnily mozku vydržet až dodnes. Hlava se totiž pravděpodobně nacházela v jemnozrnném materiálu a kyselém prostředí, kde byla dokonale zakonzervována. Dále čtěte: (Archeologové objevili speciálním radarem hroby z takzvaného Alabamského masakru).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Shakiru ve Španělsku čeká soud za daňové podvody. Hrozí jí 8 let vězení

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...

Olivový olej jako pomocník v domácnosti a na zahradě:...

Co pomůže k vytvoření útulného domova? Vsaďte na teplé...

Péče o dřevěný zahradní nábytek: Jak jej po létě...

Jak se zbavit plísně jednou provždy. Je nutné dostat se do co...

Zavřít reklamu