Pod Antarktidou z mořského dna úniká metan. Může to být počátkem rozsáhlé nezastavitelné katastrofy

Věda a technika 25. července 2020 | 07:44 — Lukáš Bauer
Vědci objevili na Antarktidě aktivní únik metanu, který se dostává v obrovském množství do naší atmosféry. Vědci tuto zvláštní anomálii objevili díky rozsáhlým bílým povlakům mikrobů, které místo, kde metan uniká, obklopují.
Další 1 fotografie v galerii
Místo, kde metan uniká, obklopují mikroby / Andrew Thurber/Oregon State University

Vědci objevili na Antarktidě zajímavou anomálii v podobě aktivního úniku metanu z mořského dna. Vědci si totiž všimli bílých povlaků, které jsou tvořeny mikroby, o nichž je známo, že obklopují místa, kde z mořského dna uniká metan. Podle vědců budou úniky tohoto skleníkového plynu z Antarktidy stále větší.

Metan je velmi silný skleníkový plyn. Jeho uvolňování z dosud uzavřených rezervoárů výrazně akceleruje oteplování naší planety a vědci varují před kaskádovým efektem, jelikož stále větší množství metanu v atmosféře násobí oteplování naší planety.

Antarktida ukrývá čtvrtinu mořského metanu

Obří úniky metanu se nacházejí v desetimetrové hloubce v Rossově moři na místě známém jako Cinder Cones a objevili ho potápěči ještě v roce 2011. Vědci se na místo vrátili v roce 2016, kdy našli další rozsáhlý únik. Metan se uvolňuje v důsledku tání ledovců, které ho ukrývají obrovské množství.

Podle dosavadních vědeckých odhadů ukrývá Antarktida zhruba čtvrtinu mořského metanu. Vysoké teploty mohou způsobit, že se metan bude z těchto tisíce let uzavřených míst uvolňovat do atmosféry, což je mnohými vědci považováno za zrod klimatické katastrofy.

Oxid uhličitý představuje proti metanu jen malou hrozbu

Metan je totiž asi 25krát účinnější při oteplování atmosféry než oxid uhličitý. Pokud se uvolní z obrovských přirozených zásobáren, klimatická změna se pouze zhorší. Unikající metan většinou rozkládají právě přítomné mikroby, úniky jsou však v těchto místech příliš velké.

Zdrojem samotného metanu jsou pravděpodobně rozkládající se ložiska řas pohřbená pod sedimenty, které jsou zřejmě staré tisíce let. Vědci zatím budou místo pozorovat, než budou schopni určit, jaké nebezpečí unikající metan představuje. Dále čtěte: (Anomálie, které se odehrávají v daleké tundře, mohou ovlivnit životy lidí v Evropě).

Témata: únik, metan, atmosféra, Země
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skutečná krása nezná hranic. Místa, která v České republice obdivuje celý svět?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu