Druhý nejdražší projekt v historii lidstva chce zkrotit jadernou fúzi

Věda a technika 02. srpna 2020 | 14:28 — Lukáš Bauer
Projekt tokamaku ITER vstoupil do další fáze své výstavby, kde se začínají instalovat jednotlivá zařízení. Tento termonukleární reaktor by v budoucnu měl dodávat čistou a prakticky nevyčerpatelnou energii. Jedná se o druhý nejdražší projekt v celé historii lidstva.
Další 2 fotografie v galerii
Tokamak je složité zařízení, které bude vytvářet jadernou fúzi / Oak Ridge National Laboratory / Wikimedia Commons

Cesta za jadernou fúzí je v další fázi. Ve Francii roste tokamak, který má zajistit čistou a bezpečnou energii získanou ze slučování atomů. Toto zařízení dokáže fúzovat atomy o teplotě až 150 milionů stupňů Celsia. Tokamak tak napodobuje termonukleární reakci, která probíhá u většiny hvězdy podobných Slunci.

Na výstavbě se podílí Česko

Na výstavbě termonukleárního reaktoru ve francouzském Cadarache se podílí také tým českých vědců. Výstavba komplexu kolem fúzního reaktoru byla zahájena v roce 2006 a jeho spuštění je naplánováno na rok 2025. Projekt je nyní ve fázi, kdy je dokončena velká většina budov včetně samotného reaktoru. Do hotových budov se již instalují základní technologie a první části samotného tokamaku.

Fúzní reakce bude probíhat ve speciální vakuové komoře, kde budou vědci urychlovat atomy, až získají tak velkou energii, že se přiblíží a sloučí do jednoho těžšího atomu. Během tohoto procesu se uvolní obrovské množství energie. Jádra atomů se však odpuzují a k vytvoření takového procesu je proto potřeba značné množství energie. 

Klíčem k reakci je plazma

Proces fúze jader atomů probíhá ve stavu, který je nazýván plazmou. Jedná se o stav hmoty, který je vytvořen zahřátým plynem na tak vysokou teplotu, že se v něm začnou slučovat jádra jednotlivých atomů. Vědci se tak budou snažit zkrotit hvězdu, která bude sloužit lidstvu jako zdroj energie.

Na celém projektu s názvem ITER se podílí asi 35 států a jeho celkové náklady jsou v přepočtu kolem půl bilionu korun. Dražším projektem v celé historii lidstva byla jen Mezinárodní vesmírná stanice. Na konci má být prototyp komerčního reaktoru, který bude bezpečný a nebude produkovat žádný radioaktivní odpad. Dále čtěte: (Čínské umělé slunce tokamak bude dokončeno již koncem letošního roku).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Většina sportovních šampionátů je v troskách. Motoristický svět zajímá, zda se letos pojede v Česku rallye?

Zajíček je tradiční symbol jara. Ušatou dekoraci zvládnete...

Zbavte své komory, garáže i sklepy harampádí. Stačí...

Majoránka je jedním z nejčastěji používaných koření....

Pokud se váš pes začal honit za vlastním ocasem, zpozorněte....

Květinové jarní dekorace vám zvednou náladu. Vytvořte si je...

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Zavřít reklamu