V Kanadě zmizely tisíce let staré ledové příkrovy. Naplnila se černá předpověď vědců z roku 2017
Z nejnovější satelitních záznamů NASA je patrné, že se v Kanadě naplnily předpovědi klimatických modelů z roku 2017, které předpokládaly, že tisíce let staré sněhové čepice v Kanadě roztají do pěti let.
Tuto studii vypracovali vědci z coloradské univerzity v Boulderu pod vedením profesora Marka Serreze. Jejich modely předpovídaly, že během následujících pěti let zcela roztají ledové čepice v Zátoce svatého Patrika. Jak ukazují nová satelitní data, vědci měli bohužel pravdu.
Vědci se věnují intenzivnímu výzkumu v této oblasti již řadu let, a proto ledové čepice v horách dobře znají. „Když jsem tehdy tyto ledové čepičky navštívil, vypadaly jako permanentní součást krajiny. To, že jsem je viděl zmizet během pouhých 40 let, je pro mě strašné,“ uvedl Serrez.
Roztály za šedesát let
Před třemi lety srovnávali vědci pod vedením profesora Serreze satelitní data z družice Aster pořízená v roce 2015 se snímky, které byly pořízeny z letounů v srpnu 1959. Srovnání těchto snímků ukázalo, že během šestapadesáti let se tyto tisíce let staré čepice z ledu zmenšily o 95 procent, přičemž nejvíce roztály v roce 2014 a 2015. Tato léta byla totiž extrémně teplá a v regionu dosahovaly teploty vysoko nad průměr.
Nové snímky ukazují smutnou pravdu
Na nejnovějších snímcích z roku 2020 je patrné, že čepice již zcela zmizely, přesně tak, jak vědci předpovídali. Podle vědců je to jasné varování před tím, že globální oteplování prudce akceleruje, což se nejvíce podepisuje právě na arktických oblastech. Dále čtěte: (Tající ledovec v Norsku odkryl dávno ztracené vikingské artefakty).