Američané poprvé v historii sestřelili mezikontinentální střelu ve vesmíru

Věda a technika 19. listopadu 2020 | 08:38 — Lukáš Bauer
Armáda Spojených států úspěšně otestovala sestřelení mezikontinentální balistické rakety ve vesmíru. Podobnou obrannou situaci se přitom marně snaží řešit světové velmoci již řadu let. Jedná se o první úspěšný sestřel balistické rakety mimo atmosféru Země v historii lidstva.
Další 1 fotografie v galerii
Mezikontinentální střely jsou obávanou hrozbou / KCNA

Námořnictvo Spojených států vůbec poprvé v historii lidstva sestřelilo mezikontinentální raketu, která již opustila zemskou atmosféru. Americká armáda tímto počinem dokázala něco, o co se celá řada světových zemí snažila dlouhá léta. Mezikontinentální rakety jsou totiž dnes jednou z nejobávanějších zbraní.

Cvičná balistická raketa (ICBM) bez útočné hlavice byla odpálena v pondělí z amerického vojenského komplexu, jež se nachází na Marshallových ostrovech. Tato cvičná mezikontinentální střela měla zasáhnout oceán v blízkosti Havajských ostrovů a vojáci tak simulovali jaderný útok.

Inovovaný lovec raket

Američtí námořníci pak k samotnému sestřelení mezikontinentální rakety využili zbraňový systém SM-3 Block IIA, který byl umístěn na jednom z torpédoborců tichomořské flotily. Zbraňový systém přitom není vybaven žádnou destruktivní hlavicí a střelu zneškodní jen s využitím kynetické energie. Nový zbraňový systém totiž dostal oproti svému předchůdci celou řadu vylepšení jako například více paliva, což mu umožňuje využití pro podobně náročné zásahy.

Detaily testů jsou utajené

Test nové zbraně se měl přitom uskutečnit již počátkem roku, ale kvůli pandemii koronaviru byl odložen. Přestože americké úřady o samotném testu zbraně informovaly, bližší detaily z průběhu celé akce zůstávají utajeny. 

Zbraňový systém SM-3 Block IIA byl vyvinut zbrojařskou společnostií Raytheon, která se jeho vývojem zabývá již mnoho let. Dosud se uskutečnilo již několik testů této zbraně i mimo zemskou atmosféru, až dodnes se ale nikdy nepodařilo zasáhnout letící cíl. Na projektu nové zbraně se podílela také japonská společnost Mitsubishi. Náklady na vývoj takové zbraně jsou totiž obrovské. Pro představu jen za letošní rok si projekt vyžádal financování ve výši téměř dvě miliardy dolarů. Dále čtěte: (Termonukleární torpédo může zlikvidovat město během několika vteřin).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co si nejvíce ženy přejí slavné české ženy k Vánocům a jaké dárky umí změnit život

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Než zahradní nábytek definitivně schováte, vyčistěte z...

Pokud nemáte čas nebo energii, ale přejete si psa, musíte...

Blíží se čas na výsadbu česneku. Klidně jej ale můžete...

Zavřít reklamu