Golfský proud výrazně zpomalil. Pro Evropu to může mít katastrofální následky

Věda a technika 28. února 2021 | 09:09 — Lukáš Bauer
Golfský proud je podle vědců nejpomalejší za poslední tisíciletí, což může mít velice neblahý vliv na počasí nejen v Evropě. Tento oceánský proud, který doručuje obrovské množství teplé vody k evropskému kontinentu, výrazně oslabil v důsledku globálních změn klimatu. Kvůli tomu se v Evropě mohou vyskytovat nekonečná období silných veder, která budou drancovat krajinu.
Další 1 fotografie v galerii
Golfský proud výrazně ovlivňuje počasí v Evropě / Pixabay

Nová vědecká studie zveřejněná v odborném časopise Nature Geoscience naznačuje, že kvůli změnám v golfském proudu může dojít ke značným obdobím veder na evropském kontinentu. Podle vědců se totiž tento proud výrazně zpomalil a jeho ryhlost je nejnižší za posledních tisíc let. Výzkumy naznačují, že za touto skutečností stojí především globální oteplování.

Golfský proud je známý tím, že k evropskému kontinentu přivádí teplou vodu pomocí takzvané Atlantické jižní cirkulace (AMOC) a do značné míry ovlivňuje klima na evropské pevnině. Jeho zpomalení tak může vést k tomu, že se v Evropě dočkáme dlouhých období veder. Vědci v nové studii odkazují na klimatické modely, které tento scénář předpovídaly už před několika desítkami let.

Vedra v Evropě

Golfský oceánský proud přináší teplou vodu z tropických oblastí a transportuje ji podél severoamerického kontinentu až ke Grónsku kde se ochladí a klesá ke dnu. Tento proud v posledních letech zpomalil až o patnáct procent, což podle vědců může způsobit výrazný nárůst veder v oblastech jižní Evropy.

Důvodů, proč proudění mořské vody zpomaluje, je několik, tím nejvýraznějším je ale pravděpodobně globální oteplování. Díky oteplování planety totiž taje v oblasti Grónska velké množství ledu a tato chladná voda pak výrazně ovlivňuje proces proudění oceánské řeky, kterou protéká až stokrát více vody než v největší kontinentální řece Amazonce.

Úplné zastavení proudu

Podle některých studií může globální oteplování potažmo tání ledovců v budoucnu způsobit úplné zastavení golfského proudu. K tomuto scénáři sice podle odborníků dojít může, ale nejdříve za několik stovek let, pokud tedy globální oteplování bude postupovat současným tempem. Dále čtěte: (Čeští vědci jsou ohledně sucha v klidu. Zjistili totiž, že Evropa na tom byla už mnohem hůř).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...