Vědci prokázali, že užívání marihuany může stát za vznikem schizofrenie

Věda a technika 17. dubna 2021 | 17:09 — Lukáš Bauer
Marihuana může mít v jistých případech pozitivní účinky. Díky desítkám let výzkumů je však dnes již téměř nevyvratitelné, že existuje spojení mezi vznikem psychóz a dlouhodobým užíváním marihuany. Jaký je vztah mezi užíváním této drogy a vznikem psychických onemocnění, je však již léta záhadou, na kterou nyní vědci nalezli odpověď.
Další 2 fotografie v galerii
Marihuana může za určitých okolností spouštět psychická onemocnění / Pixabay

Marihuana je celosvětově velice populární lehká droga, které je v mnoha zemích legální díky jejím prokazatelným pozitivním účinkům v rámci léčby některých druhů onemocnění. Existují však také případy, kdy dlouhodobé a pravidelné užívání marihuany vedlo ke vzniku psychóz nebo dokonce schizofrenie. 

Jaká je spojitost mezi dlouhodobým užíváním marihuany a vznikem těchto vážných onemocnění, bylo však pro vědce velice těžké popsat, protože u uživatelů drog je dost těžké rozeznat, zda se jedná o vrozené dispozice, nebo následek užívání marihuany.

Podle nové studie provedené týmem vědců z Centra pro závislost a duševní zdraví (CAMH) a King's College London ve Velké Británii by se geny pro schizofrenii mohly ukázat jako klíč k vysvětlení, proč se u některých uživatelů marihauny psychóza objeví, zatímco u jiných ne.

Vznik psychózy

Tento vědecký výzkum tak přináší první důkazy o tom, že lidé geneticky náchylní ke vzniku psychózy mohou být užíváním konopí výrazně ovlivnění. V takovém případě může droga doslova fungovat jako spouštěč, který způsobí rozvoj onemocnění, které by se jinak u daného pacienta nerozvinulo.

Psychóza je velice vážné onemocnění, které se může projevovat od pouhého zmatení až po špatnou interpretaci zrakových a sluchových podnětů. Takoví lidé poté nejsou schopni rozeznat, co je skutečné a co není, což je velice vážný stav, který může ohrožovat jak daného jedince, tak jeho okolí.

Důsledky se mohou pohybovat od pouhého zmatení až po vyloženě znepokojující interpretaci nebo korelaci zraků a zvuků způsoby, které ztěžují rozeznání toho, co je skutečné a co ne. Vědci nyní prokázali, že díky přítomnosti látky 9-tetrahydrokanabinolu (delta9-THC) existuje u uživatelů konopí až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku určité formy psychózy.

Genetické predispozice

Stále je však prokázáno, že u většiny lidí, kteří marihuanu užívají, ke vzniku tohoto druhu onemocnění nikdy nedojde, a proto se vědci ve svém výzkumu zaměřili na samotný vztah mezi genetikou, užívání konopí a psychotropními zážitky. K tomu vědci využili více než 100 tisíc záznamů lidí, které obsahovaly informace o frekvenci užívání konopí a zkušenostech se sluchovými nebo zrakovými halucinacemi. Díky tomu vědci odhalily zvláštní mutace genů, které mohou být zodpovědné za vznik schozofrenie u lidí, kteří marihuanu dlouhodobě užívali. Největší nárůst se tak projevil u lidí, kteří měli vysoké genetické skóre pro vznik schizofrenie. Dále čtěte: (Vědci prokázali další léčebné účinky marihuany. Může pomoci alkoholikům udržet si zdravá játra).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Denisa Nesvačilová se chtěla živit gymnastikou. Dnes je místo toho obsazovanou herečkou

Při vybírání podlahy v dřevostavbách dbejte na tepelnou i...

Několik tipů, jak bezchybně a za pár minut vyčistit...

Jak nádherně provonět domácnost. Zkuste trik s aviváží,...

Meteostanice se doma hodí. Jakou ale vybrat? Dělí se na dva...

Další trendy v bytovém designu roku 2022: Multifunční...

Trendy letošního roku podle bytových designérů: Zelené a...

Zavřít reklamu