Vědci vyvinuli první funkční vakcínu proti smrtelné tropické nemoci, která ročně zabíjí statisíce lidí

Věda a technika 24. dubna 2021 | 10:33 — Lukáš Bauer
Vědci z Oxfordské univerzity ve Velké Británii publikovali výsledky výzkumu vůbec první slibné vakcíny proti smrtelné malárii. Pozitivní výsledky testování vakcíny proti této zákeřné tropické nemoci vykazují účinnost až 77 % což je oproti jiným pokusům velkým pokrokem. Tato nemoc je zejména v subsaharských oblastech Afriky velice vážným problémem už celá desetiletí.
Další 3 fotografie v galerii
Malárii přenášejí komáři v afrických oblastech / Depositphotos

Vědci z britské Oxfordské univerzity vyvinuli vůbec první vakcínu proti zákeřné malárii. Předchozí pokusy o vytvoření vakcíny proti této zákeřné a smrtelné chorobě, na kterou v Africe umírají statisíce lidí ročně, bohužel selhaly. Nová vakcína britských vědců vykazovala v prvních testech velice slibnou účinnost až 77 %.

V rámci nové vědecké studie britští experti informovali, že do testování bylo zařazeno 450 dětí starších jednoho roku. Nová vakcína se v rámci testování ukázala jako velmi bezpečná a funkční. Nyní budou probíhat další výzkumy vakcíny na přibližně pěti tisících dětech z celé Afriky ve věku od pěti měsíců do tří let.

Vývoj posloužil i pro koronavirovou vakcínu

Samotné testování nové látky podávané ve vakcínách započalo už před třemi lety a právě své zkušenosti z výzkumu vakcíny proti malárii vědci využili i při vývoji vakcíny proti novému typu koronaviru. Výzkum malárie trvá velice dlouho proto, že je nutné zkoumat tisíce genů této zákeřné nemoci, a to je také důvodem, proč většina vyvíjených vakcín nebyla příliš účinných.

Umírají statisíce lidí každý rok

Smrtelná malárie je nejvíce rozšířená v subsaharských částech Afriky, kde jsou jejími přenašeči komáři a někteří parazité. Tato nemoc je sice léčitelná, ale vyžaduje poměrně náročnou péči, která je v mnoha afrických zemích čijejich částech jednoduše nedostupná. Nemocným se tak často nedostává dostatečné péče a v mnoha případech tak nákaza končí smrtí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se nemocí nakazilo jen v roce 2019 více než 200 milionů lidí a minimálně 400 tisíc z nich zemřelo.

Základem nové vakcíny proti malárii je látka označovaná jako R21/Matrix-M, která byla testována v době od května do srpna. V tomto období totiž dochází k masivní invazi komárů, kteří malárii přenáší a je tedy také nejvíce nakažených. Na vypracování vědecké studie se podílely expertní týmy z Oxfordu, Burkina Fasa a USA. Dále čtěte: (Skupina vědců vytvořila embryo člověka kříženého s opicí).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Policie prohledávala dům rockera Marilyna Mansona. Měl týrat ženy bičováním i elektrošoky

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Zavřít reklamu