Rusko začalo s výstavbou výzkumného vesmírného objektu. Jeho cena bude astronomická

Věda a technika 30. dubna 2021 | 08:18 — Lukáš Bauer
Rusko před nedávnem uvedlo, že zahájilo výstavbu své vlastní orbitální stanice, přičemž v současné době už by měla být ve výrobě její základní jednotka. O vesmírném projektu informoval prostřednictvím sociální sítě Telegram ředitel ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin.
Další 2 fotografie v galerii
Rusko plánuje výstavbu svého orbitálního komplexu / NASA

Podle informací, které zveřejnil na sociální síti Telegram šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin, Rusko zahájilo výstavbu své vlastní orbitální stanice, která by měla být vypuštěna do roku 2025. Podle Rogozina už Rusko zahájilo stavbu první centrální části nového orbitálního komplexu, který bude sloužit pro vesmírné výzkumy.

Ruská státní společnost Eněrgija, která se zabývá vývojem nosných raket, dostala podle agentury DPA za úkol připravit vypuštění orbitální stanice na oběžnou dráhu kolem Země do čtyř let. Rusko plány vlastní vesmírné stanice rozpracovávalo již delší dobu, avšak podle místních médií se v nich rozhodlo pokračovat teprve nedávno.

Ruský orbitální komplex

Pokud by Rusko umístilo na oběžnou dráhu svou vlastní vesmírnou stanici, Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), která je na orbitě již 20 let, by svůj provoz ukončila dříve, než se očekávalo. V současnosti mezi Ruskem a jeho mezinárodními partnery platí dohoda, podle níž bude ISS v provozu do roku 2024. Ještě nedávno Moskva zkoumala možnosti prodloužení jejího fungování do roku 2030.

V neděli však místopředseda ruské vlády Jurij Borisov oznámil, že Rusko se na provozu ISS přestane podílet od roku 2025, o čemž bude informovat své partnery. Podle jeho slov se stále častěji objevují zprávy o technických poruchách na ISS, což byl například nedávný únik vzduchu z jednoho z modulů.

Konec ISS

Podle Roskosmosu se o osudu ISS rozhodne po roce 2024 na základě analýzy jejího technického stavu. Náměstek generálního konstruktéra RKK Eněrgija Vladimir Solovjov loni v říjnu sdělil, že specialisté korporace předpokládají, že po roce 2025 začnou četné prvky na palubě ISS lavinovitě vypovídat službu. Dále čtěte: Do vesmíru vzlétl další vesmírný kamion. Na ISS dopraví několik tun nákladu.

Témata: ISS, Rusko, vesmír, stanice
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Zavřít reklamu