Mládě tohoto tvora se nenarodilo ve volné přírodě tři tisíce let. Nyní však došlo k překvapivému průlomu

Věda a technika 27. května 2021 | 08:47 Lukáš Bauer
Vědci se domnívají, že ve volné přírodě se nenarodilo mládě ďáblů medvědovitých více než tři tisíce let. Nyní však došlo k překvapivému průlomu a tento ikonický tvor po několika tisíciletích splodil v přírodě mládě. Takzvaný tasmánský čert, jak se tomuto agresivnímu predátorovi přezdívá, prakticky vymizel z kontinentální Austrálie po příchodu původních obyvatel a také v důsledku přemnožení psů dingo.
Další 3 fotografie v galerii
Tasmánský čert je velice agresivní tvor / Depositphotos

Ikonický australský tvor, takzvaný tasmánský čert, ve volné přírodě vyhynul v pevninské části Austrálie před zhruba třemi tisíci lety. Ďábel medvědovitý na australském kontinentu vymizel zejména díky původnímu obyvatelstvu, velkým suchům a také přemnožení psů dingo, kteří mu silně konkurovali. 

Zhruba před rokem byl tento druh masožravého vačnatce navrácen do volné přírody v rezervaci národního parku Barrington Tops. Ochránci parku nyní oznámili skvělou zprávu o narození celkem sedmi mláďat tasmánského čerta, což je skutečný průlom. Mládě tohoto tvora se totiž v kontinentální Austrálii nenarodilo několik tisíciletí.

V rezervaci jsou spokojení

V národním parku, který se nachází severně od Sydney, se tasmánským čertům očividně daří. Celá rezervace je oplocena, čímž správci parku chtějí předejít zejména úhynu cenných zvířat v důsledku srážek s automobily a předejít tak často smrtelným nehodám. Tasmánským čertům v rezervaci hraje do karet také skutečnost, že se v rezervaci nenachází žádný jiný druh predátora.

„Pozorovali jsme je z dálky a vstoupili jsme, až když jsme si šli potvrdit narození prvních mláďat. Bylo to úžasné. Poté naši pracovníci zkontrolovali zdravotní stav mláďat a potvrdili, že všechna jsou v pořádku a zdravá,“ prohlásil Tim Faulkner z jedné z ekologických organizací Aussie Ark. 

Pohnutý osud

Správci parku věří, že se jedná o jedná o naprosto klíčový krok k úspěšnému vrácení ďábla medvědovitého do volné australské přírody. Tito tvorové byli před třemi tisíci lety vytlačeni pouze do ostrovní Tasmánie, kde přežívali až do dnešních dob. Jejich počty v této oblasti však v devadesátých letech začaly výrazně klesat kvůli zákeřnému nakažlivému druhu rakoviny. Poté, co jejich populace klesla o více než 80 procent, byl druh zařazen na seznam ohrožených zvířat. Dále čtěte: (Doslova ikonický přírodní útvar na Galapágách už není k vidění. Pod svou tíhou se zřítil do moře).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Vosy si začínají hledat místa pro svá hnízda. Ucpěte...

Šeřík teď kvete všude kolem nás. Vyrobte si z něj vlastní...

Nepříjemný zápach z myčky i umytého nádobí. Zlikvidujte...

Jak zaručeně odstranit žluté skvrny na tričku v podpaží....

Využití olivového oleje v domácnosti. Ochrana zahradního...

Zbavte se zatuchlého prádla pomocí octa nebo vodky