Poblíž propasti Macocha se jeskyňáři probourali do dosud neobjevených síní

Věda a technika 19. října 2021 | 18:40 — Lukáš Bauer
Skupina českých jeskyňářů objevila v Moravském krasu poblíž nejznámější české propasti Macochy celkem čtyři nové síně plné krápníků. O objevu takzvaných dómů informovali vědci Základní speleologické organizace 6-20 Moravský kras České speleologické společnosti.
Další 2 fotografie v galerii
Jeskyňáři objevili nové dómy v punkevním systému plné krápníků (ilustrační foto) / Pixabay

Čeští jeskyňáři učinili zcela zásadní objev v jeskynním systému poblíž nejznámější české propasti Macochy v Moravském krasu. V prostorách známých punkevních jeskyní totiž objevili hned čtveřici zcela nových dosud neobjevených dómů, které jsou plné krápníků. Vědci však upozorňují, že nové prostory jsou velice špatně přístupné, a proto se napočítá s jejich zpřístupněním pro veřejnost.

Jeskyňáři Základní speleologické organizace 6-20 Moravský kras České speleologické společnosti začali u takzvaných Skleněných dómů poblíž Macochy odtěžovat málo nápadnou chodbu, kde se jim po odebrání malého množství horniny odkryla velká, asi padesát metrů dlouhá chodba. Právě z této chodby se pak slanili do dvou dómů, kde objevili ještě další dva.

Krápníky všech druhů

Největší z nově objevených prostor jeskyní má přibližně pět na deset metrů s výškou stropu okolo 2,5 metru. Ve všech dómech je mnoho neporušených krápníků všech známých druhů. 

Jeskyňáři zatím nové dómy ještě nepojmenovali a mají jen pracovní názvy. Všechny nově objevené prostory jsou však velice obtížně přístupné a bez potřebného vybavení je nemožné se do nich dostat. Proto budou přístupné jen pro jeskyňáře, veřejnost se do nich určitě nepodívá.

Vědci uvedli, že v této lokalitě byla prováděna řada geofyzikálních měření, která naznačovala jisté anomálie v tamní geologii, a proto se přítomnost těchto dómů již delší dobu předpokládala. Nyní budou nově objevené prostory punkevních jeskyní podrobně mapovány a je možné, že jeskyňáři narazí ještě na další menší dómy.

Dobře prozkoumaná oblast

V tomto krasu je přes tisíc různých jeskyní z nichž nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a které jsou spojené s propastí Macocha. Největší je ale systém Amatérské jeskyně o délce přes 40 kilometrů. Objevy větších jeskyní jsou už výjimečné, kras je značně probádaný. Dále čtěte: (Mořští badatelé objevili vrak lodi, která beze stopy zmizela v 70. letech. Pátrali po něm desítky let).

Zdroj: Česká Televize.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Ucpal se vám záchod? Než zavoláte instalatérovi, zkuste...