Prastarý led hluboko v Antarktidě může ukrývat důležité informace o vývoji planety

Věda a technika 27. října 2021 | 08:04 — Lukáš Bauer
Ledové jádro Antarktidy je jedinečným archivem klimatických dějin Země, a vědci tak mohli nahlédnout až osm set tisíc let zpět. Existují samozřejmě i další způsoby, jak vědci mohou nahlédnout do historie naší planety. Například skrz nánosy sedimentů v mořích, ale v ledu se ukrývají opravdu jedinečné detaily.
Další 1 fotografie v galerii
Ledový příkrov v arktických oblastech ukrývá cenné informace o historii Země / Pixabay

Několik vědeckých skupin brázdí Antarktidu s cílem najít co nejstarší ložisko ledu a dozvědět se ještě více z minulosti naší planety. Ještě nedávno byly nalezeny nejstarší „ledové archivy“, díky kterým mohli vědci nahlédnout přibližně osm set tisíc let zpět.

Odhodlání vědců dozvědět se více o naší planetě je obrovské, a proto v současné době stále vyhledávají za pomoci vrtných zařízení nová ložiska, která by mohla ukrývat led milion nebo více let starý.

Odlišný postup přináší výsledky

Existuje však arktická skupina, která používá zcela odlišnou metodu lokalizace prastarých ledových oblastí, díky které získala výrazný náskok před ostatními. Místo, aby vyhledávala místa, kde se hluboko pod povrchem nachází led, zaměřuje se na vzácné oblasti, kde byl led z hlubin vytlačen na povrch. Již v minulosti tato skupina objevila vzorky staré více než jeden milion let.

Před několika lety tato skupina zveřejnila neuvěřitelné výsledky jejího druhého bádání a přinesla základní data o klimatu Země staré 2,7 milionu let, čímž překonala svůj původní rekord téměř trojnásobně.

Miliony let historie

Vědecký tým uvedl, že led je poměrně polámaný a pomíchaný s kusy ledu starými zhruba 800 tisíc až 1 milion let, takže určit přesné množství a stáří vzorku zabere vědcům poměrně dlouhou dobu. Vědci ale již nyní určili vzorek starý až 2,7 milionu let, který následně analyzovali a určili přesné stáří na základě izotopů argonu. Díky tomu pak získali data o hodnotách a koncentracích skleníkových plynů zachycených ve vzduchové bublině, a také ukazatele o teplotě oceánu.

Jedním z důvodů, proč jsou pro vědce tyto vzorky tolik atraktivní, je skutečnost, že intervaly, kdy na Zemi byla doba ledová, se před 1,2 milionem let výrazně změnily, a odborníci pátrají po tom, co bylo příčinou. Vědecký tým na závěr konference uvedl, že od třetího pokusu očekává ještě daleko starší vzorky ledu, než mají nyní. Dále čtěte: (Venuše je nehostinnou smrtící planetou. Ve svém nitru však možná ukrývá něco nečekaného).

Zdroj: Science.org, npr.org.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herec Christian Bale by si chtěl zahrát ve Star Wars. Bylo by to pro mě potěšení, přiznal

Péče o levanduli: Podzimní zastřižení by nemělo být...

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...