Rusové otestovali zbrusu novou nosnou raketu Angara. Do vesmíru vynese až pětadvacet tun

Věda a technika 01. ledna 2022 | 14:30 Lukáš Bauer
Ruská vesmírná agentura Roskosmos v pondělních večerních hodinách oznámila, že úspěšně otestovala nosnou raketu nové generace s označením Angara-A5. V rámci vývoje tohoto škálovatelného typu nosných raket jde o třetí start od roku 2014.
Další 2 fotografie v galerii
Raketa Angara-A5 připravena na kosmodromu ke startu / Roskosmos

Rusko úspěšně otestovalo nosnou vesmírnou raketu Angara-A5. Informace o úspěšném testu raketového nosiče zveřejnila v pondělí ve večerních hodinách ruská vesmírná agentura Roskosmos. Nová generace ruské rakety byla vypuštěna spolu s testovacím nákladem z kosmodromu Pleseck v Archangelské oblasti, která se nachází přibližně 800 kilometrů severně od Moskvy.

„Roskosmos blahopřeje Vzdušně-kosmickým silám Ruské federace a celému ruskému vesmírnému průmyslu. Test nosné rakety Angara-A5 byl úspěšný,“ uvedla v tiskové zprávě ruská vesmírná agentura.

Ekologičtější než předchůdce

Nová generace rakety Angara A5 je podle vývojářů kromě mnoha dalších benefitů také šetrnější k životnímu prostředí, jelikož není poháněna vysoce toxickým heptylem. Tato látka je podle výzkumů až čtyřikrát více toxická než kyselina kyanovodíková. Pohon této rakety využívá jako palivo směs kapalného kyslíku a kerosinu, případně kapalného kyslíku a vodíku. 

Modulární řešení

Rakety Angara mají v závislosti na jejich označení velice odlišnou škálu nosnosti. Menší rakety dokáží na oběžnou dráhu přepravit 3,8 tuny nákladu, největší pak až 24,5 tuny. Raketa s označením A5 je přímým nástupcem těžkého raketového nosiče Proton-M, který už dosluhuje.

Nosič Angara 5, který vyvinul moskevský Státní kosmický vědeckovýrobní středisko M. V. Chruničeva, je modulární, což znamená, že jeho základem jsou univerzální raketové moduly, konkrétně v prvním a druhém stupni. Dále čtěte: (Zvláštní vesmírný objekt přežil setkání s černou dírou. Záhadu vysvětluje nová analýza).

Zdroj: Wikipedia, Time News.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté skvosty Chorvatska

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Strach z covidu vystřídal strach z války. Co byste měli...

Poznejte cyklistickou perlu a jednu z nejkrásnějších tras v...