V tomto století se klima výrazně změní. Hurikány budou v oblastech, kde se neobjevily miliony let

Věda a technika 17. ledna 2022 | 07:55 — Lukáš Bauer
Nová vědecká studie výzkumníků Yaleovy univerzity upozorňuje na hrozbu ničivých přírodních živlů v některých oblastech. Podle závěrů výzkumu se tak mohou tornáda a hurikány objevovat stále častěji v oblastech, kde se nevyskytly už miliony let.
Další 2 fotografie v galerii
Hurikány budou nyní v oblastech, kde se předtím nevyskytovaly / Depositphotos

Vědci z Yaleovy univerzity ve své nové studii varují před nebezpečím hurikánů a dalších přírodních živlů i v oblastech, kde se vyskytovaly naposledy před miliony let. Některé části naší planety tak mohou v 21. století čelit devastujícím povětrnostním podmínkám, na které tamní obyvatelé nejsou připraveni. Dříve jen tropické cyklony mohou stále častěji pronikat i do mírného pásma.

Tropické cyklóny (hurikány a tajfuny) patří mezi nejdestruktivnější projevy počasí. V dávné minulosti se tropické cyklóny vyskytovaly ve vyšších zeměpisných šířkách, nyní však existuje velká pravděpodobnost, že změna klimatu může vést k výskytu hurikánů v mírném pásmu. Naznačuje to nová studie, v rámci které vědci analyzovali simulace klimatických podmínek z dávných dob.

Tropické bouře

Mezi nejznámější a nejničivější projevy počasí patří tropické cyklóny. Jejich frekvence a intenzita se podle dostupných dat zvyšují, dosud však vědci neměli jasno v tom, jestli se může rozšiřovat jejich výskyt. Tropické cyklóny, nazývané také hurikány nebo tajfuny, vznikají v nízkých zeměpisných šířkách nad teplými tropickými oceány.

„Hlavním problémem predikcí budoucích hurikánů je to, že modely používané při klimatických projekcích nemají dostatečné rozlišení pro simulování realistických tropických cyklón,“ uvedl jeden z autorů studie a fyzik Yaleovy univerzity Joshua Studholme.

„Místo toho je typicky používáno několik odlišných, nepřímých přístupů. Zdá se však, že tyto metody zkreslují základní fyzikální podmínky, za kterých tropické cyklóny vznikají a vyvíjejí se. Některé z těchto metod přitom poskytují předpovědi, které si vzájemně odporují,“ vysvětluje dále vědec.

Hurikány v mírném pásmu

Podle autorů studie zveřejněné ve vědeckém časopise Geo Science, je problém v tom, že předchozí výzkumy z větší části ignorovaly komplexní procesy, které probíhají na prostorových a časových škálách individuálních tropických cyklón. Autoři nové studie se proto rozhodli pro integrovaný přístup, díky kterému mohli dospět k přesnějším výsledkům.

Výzkum ukázal, že v dřívejších dobách před miliony let se hurikány vyskytovaly v mnohem širším pásmu zeměpisných šířek, než je tomu dnes. Bylo to díky odlišným klimatickým podmínkám, které zásadním způsobem ovlivňují vzdušné proudění. Následnou analýzou a promítnutím současného vývoje klimatu vědci dospěli k názoru, že výskyt hurikánů v mírném pásmu bude už ve duhé polovině 21. století mnohem více pravděpodobný než ve 20. století. Některé oblasti tak mohou utrpět značné materiální škody právě v souvislosti s přírodními živly. Dále čtěte: (Obří díra v Turkmenistánu hoří už více než padesát let. Pokusí se ji znovu uhasit).

Zdroj: Geo Science.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Přes osm let se soustředila na vlastní svět mimo Hollywood. Nyní se Cameron Diaz vrací do nového filmu

Jak se během podzimu postarat o orchideje, aby vám kvetly i po...

Z nasbíraných kaštanů si můžete vyrobit kaštanový gel na...

Odmrazování ledničky i mrazáku, LED žárovky a další...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...