Youtuber objevil velice zvláštního pavouka. Nakonec se ukázalo, že se jedná o neznámý druh tarantule

Věda a technika 07. února 2022 | 07:40 — Lukáš Bauer
Thajský youtuber objevil v pralese velmi zvláštního pavouka, který ho hned na první pohled zaujal. To, co v pralese viděl, oznámil místním expertům, kteří se vydali na popsané místo tohoto tvora najít. Nakonec se jim podařilo získat několik exemplářů a určili, že se jedná o dosud neobjevený druh smrtící tarantule.
Další 2 fotografie v galerii
Youtuber si všiml v pralese velice zvláštního pavouka, který, jak se později ukázalo, byl neznámým druhem tarantule / Depositphotos

JoCho Sippawat je známý thajský youtuber, jehož kanál o přírodě sleduje přes 2,5 milionu uživatelů. Sippawat při toulkách v pralesích nedávno narazil na zvláštního pavouka, kterého našel uvnitř bambusu. Tento zvláštní pavouk ihned upoutal jeho pozornost, a proto se spojil s místními biology, kterým předal několik fotografií.

Vědci se posléze vydali na místo, kde tohoto tvora objevil, a podařilo se jim odchytit několik jedinců. Jak později zjistili, jedná se o zcela nový a dosud neznámý druh ptáčkaře, lidově nazývaného tarantule.

Jejich existence sahá do pradávných dob

Ptáčkaři (Theraphosidae) jsou mohutní, evolučně archaičtí pavouci, kteří obývají tropické a subtropické oblasti téměř celého světa. Pro svou impozantní velikost, pozoruhodný vzhled a snadný chov v zajetí jsou populárními objekty zájmu teraristů. Tato skupina pavouků zahrnuje více než tisícovku známých druhů, ale stále jsou objevováni v pralesních oblastech noví.

Někteří z nich žijí pod zemí, jiní zase v korunách stromů a tento nově objevený obývá duté bambusové stonky. Nový druh proto vědci pojmenovali Taksinus bambus, přičemž jeho genderový název byl zvolen podle thajského krále z 18. století Taksina Velikého.

Pozoruhodný druh

„Tento druh je unikátní, protože je asociován s bambusem a nikdy jsme tento druh ptáčkaře nepozorovali v žádné jiné rostlině. Nebudu přehánět pokud řeknu, že je to teď nejvzácnější thajský ptáčkař,“ citoval arachnologa web Yahoo News.

Jelikož si pavouk nedokáže vytvořit dutinu sám, využívá díry v bambusu, které zanechali jiní živočichové, například brouci či housenky motýlů. Komfort a bezpečnost svého domova si zvyšuje tvořením chodeb z pavučiny. Dále čtěte: (Tento dávno vyhynulý predátor o velikosti pětikoruny měl vskutku velmi pozoruhodný systém vidění).

Zdroj: Zookeys, Smithonianmag.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový ráj ve Středomoří a ochutnejte krásu Sardinie?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Jak oslavit mezinárodní den dětí?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Kam za nákupy i zábavou o Velikonocích. Pozor na zavřené...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Léto je za rohem a s tím se blíží i letní zábava?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu