Modernizace vdechne šedesátiletým bombardérům B-52 nový život

Vojenství 11. března 2022 | 15:57 — Mirka Malá
Je to ikona mezi ikonami. Doslova kultovním bombardérům B-52 je šedesát, ale do starého železa rozhodně tyto stroje nepatří. Modernizace jim totiž doslova vdechne nový život.
Další 1 fotografie v galerii
Díky modernizaci budou B-52 létat nejméně do stovky / US Air Force

Především se jedná o motory F130 od Rolls-Royce. A díky nim budou tyto bombardéry létat minimálně do padesátých let tohoto století, takže jejich věk rozhodně dosáhne a nejspíš také pořádně přesáhne stovku.

První motory budou za šest let

Do té doby budou muset bombardéry vydržet s těmi, se kterými se před šedesáti lety narodily. Nové motory, respektive první z nich, přijdou v roce 2028. Nové motory nejen pomohou udržet B-52 ve vzduchu, ale stroji také poskytnou větší dolet a odolnost a také nižší náklady na provoz a údržbu.

S motory půjde ruku v ruce také další modernizace včetně pneumatik, přijdou také nové displeje v kokpitu a digitální ovládání motoru, nové vzpěry a konstrukce pro podvěsy motoru a nový systém údržby letadla, který pomůže letectvu udržet jej v chodu po další tři desetiletí. Navíc F130 je osvědčený motor s více než 29 miliony letových hodin, už pohání letadla C-37 a E-11.

Ikona jménem B-52

Boeing B-52 Stratofortress je ve službě už od padesátých let. Jedná se o strategický podzvukový proudový bombardér dlouhého doletu, který unese až 32 tisíc kilo různé munice. Jeho současný dolet se pohybuje okolo 14 tisíc kilometrů bez tankování a s novými motory se ještě zvětší.

Umí nést také jaderné zbraně. Přestože jde skutečně o vzdušnou pevnost, sami letci B-52 jeho názvem Stratofortress neoslovují. Stroj má přezdívku BUFF, anglicky Big Ugly Fat Fucker, což si do češtiny každý fanda jistě přeloží sám. Také čtěte: Letouny letadlové lodi USS Truman budou hlídat nad východní Evropou.

Zdroj: Defense News, Wikipedia.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akcie, nemovitosti a další možnosti, které je dobré zvážit, pokud chcete do deseti let zbohatnout

Kávovou sedlinu můžete ještě šikovně využít. Připravte...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Prášek, gel nebo kapsle. Srovnání účinků pracích...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Dekorace do domácnosti: Nápady a inspirace

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...