Země má dvojče. A takhle to tam vypadá. Podoba s naší sluneční soustavou není určitě náhodná

Věda a technika 16. března 2022 | 10:06 — Mirka Malá
Stále to vypadá, že Země je ve vesmíru skutečně sama. Ale není to pravda. Zhruba 300 milionů planet obíhá nějakou hvězdu podobnou Slunci a na některých z nich by skutečně mohla být nějaká forma života.
Další 1 fotografie v galerii
Naše planeta by mohla mít své dvojče / Depositphotos

Vypadá to, že s trochou štěstí skutečně najdeme dvojče naší Země. A dost možná pouhé čtyři světelné roky daleko, v našem sousedním systému Alfa Centauri. Vědci tento svět už dokonce popsali v The Astrophysical Journal, kde vykreslují fascinující obraz toho, jak by takový alternativní svět mohl vypadat.

α-Cen Země

Tak vědecký tým tento svět pracovně nazývá. Na základě údajů o tom, co víme o Alpha Centauri, použili vědci numerické modely k vytvoření a měření hypotetické skalnaté planety velikosti Země v obyvatelné zóně systému. Tato oblast je v podstatě místem,  které s největší pravděpodobností obsahuje vodu a má tak akorát podmínky pro život. A není tam ani moc horko, ani moc zima, zkrátka tak akorát.

Podoba se Zemí je veliká

Jejich modely překvapivě naznačují, že α-Cen Země by byla velmi podobná naší vlastní planetě. Měla by plášť nebo střední vrstvu, kde by dominovaly křemičitany, a vnitřek se stejnou kapacitou akumulace vody jako Země. Naše dvojče by však mohlo mít více grafitu a diamantů ve svém plášti.

Ale nejpřekvapivější a možná dokonce nejslibnější je, že simulovaná α-Cen Země vykazovala ranou atmosféru podobnou Zemi před 4 miliardami až 2,5 miliardami let. Tehdy se na naší planetě poprvé objevil život v podobě mikrobů. Na druhou stranu by ale α-Cen Země měla železné jádro o něco větší než naše planeta a povrch, který se neřídí teorií deskové tektoniky.

V poslední době se proto stále častěji mluví o cestě k Alfa Centauri. Pomocí hyperrychlých vesmírných plachet, které slibují rychlost okolo 20 % rychlosti světla, by se tam dalo doletět za pouhých 20 let. Nebo možná teleskop Jamese Webba najde v tomto systému život rychleji. Je to ostatně jeho primárním úkolem. Také čtěte: Neomezená energie se ukrývá pod zemí. A už existují plány na její těžbu.

Zdroj: CNet, The Astrophysical Journal.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Kávovou sedlinu můžete ještě šikovně využít. Připravte...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Prášek, gel nebo kapsle. Srovnání účinků pracích...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Dekorace do domácnosti: Nápady a inspirace

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...

Zavřít reklamu