Vědci objevili ve vesmíru velice zvláštní planetární systém. Do této chvíle nic podobného neviděli

Věda a technika 30. března 2022 | 10:27 — Lukáš Bauer
Nový vědecký výzkum přinesl hned hned několik nových poznatků o existenci planetárních systémů. Vědci totiž zjistili, že v okolí dvojhvězd mohou vznikat opravdu zvláštní planetární uskupení. Ke svému výzkumu vědci využili data z více než třicetiletého pozorování známého hvězdného systému SVS 13.
Další 2 fotografie v galerii
V protoplanetárním disku se rodí nové planety / Pixabay

Velké množství hvězd neobíhá ve vesmíru osamoceně jako například naše Slunce, nýbrž je součástí hvězdného dvojsystému. Navzdory velkému počtu dvojhvězd ve vesmíru je vznik planet v těchto zcela odlišných podmínkách (než nabízí naše sluneční soustava) velice málo prozkoumán. A právě tímto směrem zaměřila skupina vědců svůj nový výzkum, který byl publikován ve vědeckém časopise The Astrophysical Journal.

Téměř všechna současná i uplynulá pozorování vzniku planetárních systémů z protoplanetárních disků složených z plynu a prachu byla realizována v prostředí individuálních hvězd. Hlavním důvodem je to, že nejsnadnější pozorování nabízí sluneční soustava.

Překvapení z výsledků radioteleskopu

Mimořádně cenné informace proto do této oblasti přináší nový výzkum vědeckého týmu, který vedli astronomové z Manchesterské univerzity. Poodhalili, že kolem dvojhvězd mohou nastat vcelku kuriózní scénáře. V rámci svého výzkumu vědci analyzovali data získaná během více než 30 let pozorování soustavami radioteleskopů VLA v Novém Mexiku a ALMA v Chile. Zpočátku však vůbec netušili, že budou zkoumat hvězdný pár.

Překvapení byli i proto, že až radioteleskop ukázal, že pozorovaný objekt je ve skutečnosti dvojhvězdou. V optických teleskopech je vidět SVS 13 jen jako jedno těleso. Hvězdný systém SVS 13 se nachází v molekulárním mračně vzdáleném od Země 1 000 světelných let. Na oblohu se promítá v souhvězdí Persea.

Tento hvězdný pár tvoří tělesa, která jsou čtyřnásobně méně hmotná než Slunce. Od sebe je dělí vzdálenost přibližně 90 astronomických jednotek (AU) - tedy 90násobek vzdálenosti Země-Slunce. Kolem obou těchto těles byly také pozorovány tři plyno-prachové disky, z nichž jeden měl výrazně spirálovitou strukturu. Tyto disky jsou podle expertů základem budoucích exoplanet.

Vědci ale zjistili, že celá hmotnost plynoprachového rodiště planet je jen o málo větší než hmotnost Země. V blízkosti hvězd tedy vzniknou až bizarně malé planetky, které jsou mnohem menší, než jak je známe z naší sluneční soustavy. Dále čtěte: (Roky si mysleli, že pozorují černou díru. Nyní astronomové zjistili, že záhadný objekt je něco zcela jiného).

Zdroj: Astrophysical Journal, researcher-app.com.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu