Po zuby vyzbrojený ruský tank zvaný Terminátor. Jeho palebná síla je impozantní

Vojenství 06. května 2022 | 20:45 Lukáš Bauer
Ruská armáda před koncem loňského roku dostala první várku osmi obrněnců BMP-T, kterým se přezdívá ruský terminátor. Tento tank nové generace je určen k podpoře tankový divizí a likvidaci protitankové obrany. V rámci okupace však stejně jako jiné moderní zbraně Ruské federace, nepůsobí.
Další 1 fotografie v galerii
Ruský terminátor je určen k ničení protitankové obrany / Wikimedia Commons

Rusko dodalo své armádě koncem roku několik tanků BMP-T, které mají podvozek nového bojového tanku T-90 a přezdívá se jim Terminátor. Tanková věž BMP-T je vyzbrojen dvěma třicetimilimetrovými automatickými kanóny 2A42, dvěma automatickými granátomety AGD-17, čtyřmi protitankovými raketami Ataka 9M120-1 a v některých případech dálkově ovládaným kulometem 7,62 milimetrů.

Posádka, kterou tvoří čtyři operátoři zbraní a řidič, je chráněna pancéřováním podvozku a reaktivními pancíři Relikt navrženými k neutralizaci tvarovaných nábojových hlavic.

 

Role Terminátora

Ruské tanky jsou dobře známé svým nízkoprofilovým designem, který není jen o samotném vzhledu, ale poskytuje tanku lepší ochranu před nejrůznějšími druhy munice. Tanky s nízkým profilem je tak mnohem těžší zasáhnout napříkald protitankovou střelou.

Ruské tanky jsou vybaveny 12,7 milimetrovými těžkými kulomety schopnými střílet ve vysokých nadmořských výškách. Zbraně však potřebují zapojení podpůrných vrtulníků a letadel a jejich osazení navíc nechávalo velitele tanku vystaveného palbě z ručních palných zbraní. A tak palebnou práci zejména v městském terénu má místo tanků vykonávat Terminator.

V NATO jsou podobné zbraně nepotřebné

V západních armádách ale žádná taková technika není, zejména z toho důvodu, že armády NATO je nepovažují za potřebné. Například americká armáda si v Íráku v městské zástavbě vystačila s pěchotou a tanky měly jiné úkoly. Na pěchotu se rovněž spoléhají armády NATO.

Přesto se ruské armádní vedení domnívá, že Terminatora potřebuje. A proč zrovna přezdívka, která jasně odkazuje na slavnou filmovou sérii? Nastavení zbraní BMP-T se dvěma "rameny“ vybavenými autokanonem a protitankovými raketami nese určitou podobnost s robotickým filmovým zabijákem. Otázkou tedy zůstává, zda si ruský Terminator s nepřáteli bude schopen poradit stejně jako ten filmový. Dále čtěte: (Podivný sovětský tank s nízkou věží a krátkým kanónem. Nepodařený projekt měl přinést na frontu zkázu).

Zdroj: Business Insider, The Defense Post.

Témata: Tank, Rusko, bojiště, válka
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Vosy si začínají hledat místa pro svá hnízda. Ucpěte...

Šeřík teď kvete všude kolem nás. Vyrobte si z něj vlastní...

Nepříjemný zápach z myčky i umytého nádobí. Zlikvidujte...

Jak zaručeně odstranit žluté skvrny na tričku v podpaží....

Využití olivového oleje v domácnosti. Ochrana zahradního...

Zbavte se zatuchlého prádla pomocí octa nebo vodky

Zavřít reklamu