Hitlerova železobetonová pevnost odolala i masivnímu bombardování. Byla postrachem spojenců

Věda a technika 07. května 2022 | 17:05 — Lukáš Bauer
Nacistické Německo během druhé světové války stavělo na obranu Vídně a Berlína obranná monstra v podobě těžce vyzbrojených protiletadlových věží. Třetí říše disponovala dvojicí věží ve Vídni, Hamburku a dalšími třemi v Berlíně. Ke konci války budily tyto stavby hrůzu v řadách spojeneckých pilotů, dokonce i po smrti Adolfa Hitlera.
Další 2 fotografie v galerii
Při bombardování Berlína byly věže nejbezpečnějším místem ve městě / Wikimedia Commons

Na konci druhé světové války v roce 1945 sovětská Rudá armáda zahájila svůj postup směrem na Berlín. Po smrti Adolfa Hitlera panovala v řadách špatně zásobených zbytků nacistické armády nízká morálka a osud Třetí říše byl již zpečetěn. Přesto zde stále existovala místa, která v řadách spojenců budila opravdový strach. Jedním z nich byla protiletadlová věž v berlínské zoo.

Britské letectvo (RAF) od roku 1940 bombardovalo Berlín a Hitler začal hledat účinné obranné řešení. Výsledkem této snahy bylo několik po zuby ozbrojených pevností, které se nacházely v berlínské zoo a v parcích Humboldthain a Friedrichshain. Celkem se podobných staveb ve Třetí říši nacházelo osm — další dvě chránily Hamburk a tři Vídeň.

Všestranné využití

Věže byly vybudovány tak, aby se daly použít jak pro útočné, tak defenzivní vojenské akce v souladu s tím, jak se válečný konflikt bude vyvíjet. Protiletecká věž v berlínské zoo byla postavena v roce 1941 a také díky své unikátní poloze byla jedním z nejobávanějších protileteckých komplexů na světě.

Svou výškou se bunkr z železobetonu vyrovnal 13podlažní budově. Nedobytná stavba byla vybavena nejen mocnými protiletadlovými zbraněmi, ale v jejích útrobách se kromě muničního skladu nacházela také nemocnice s 85 lůžky. Na střeše byla umístěna dvojice spřažených těžkých protiletadlových děl ráže 12,8 cm („Zwölfacht-Zwilling“) a též množství lehkého flaku ráže 3,7 cm, od r. 1944 nahrazovaného ráží 2 cm. Železobetonová věž mohla pojmout až 350 vojáků a 15 000 lidí.

Masivní železobetonová konstrukce

Když do města dorazila Rudá armáda, hlavně z této věže byly namířeny na zem a ničily sovětské tanky. Pro jednotky bylo velice obtížné se k tomuto nedobytnému objektu přiblížit a nacisté dlouhou dobou dokázali Rudou armádu držet v odstupu. I když byl prakticky celý Berlín dobyt, tyto věže zůstávaly stále pod kontrolou Němců, dokud vojákům nedošly zásoby a museli se vzdát.

Krátce po válce byla většina věží srovnána se zemí, ale ani to nebyl snadný úkol. Díky osmimetrovým zdem z železobetonu se věž v berlínské zoo podařilo zničit až na třetí pokus s obrovským množstvím dynamitu. Celkem se na odstřel této jediné věže muselo využít 35 tun trhavin. Některé z těchto monster stojí dodnes a slouží například jako muzeum nebo lezecká stěna. Dále čtěte: (Po zuby vyzbrojený ruský tank zvaný Terminátor. Jeho palebná síla je impozantní).

Zdroj: Timeline, Historyofyesterday.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akcie, nemovitosti a další možnosti, které je dobré zvážit, pokud chcete do deseti let zbohatnout

Kávovou sedlinu můžete ještě šikovně využít. Připravte...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Prášek, gel nebo kapsle. Srovnání účinků pracích...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Dekorace do domácnosti: Nápady a inspirace

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...