Sonda Voyager 1 odesílá podivná data. Dobrou zprávou je, že stále funguje

Věda a technika 27. května 2022 | 07:02 — Lukáš Bauer
Sonda Voyager 1 se nachází už dávno v mezihvězdném prostoru, ale stále odesílá na Zemi data. Experti si však všimli, že data z jednoho jejího modulu jsou nesrozumitelná. Jak dlouho ještě bude tato stará sonda fungovat, je velmi nejisté.
Další 1 fotografie v galerii
Voyager 1 je nejvzdálenějším lidským objektem ve vesmíru / NASA

Sonda Voyager 1 je už ve vesmíru desítky let a stále je funkční a odesílá na Zemi data. Tato sonda je nejvzdálenějším objektem ve vesmíru, který vyrobil člověk. Aktuálně se nachází za hranicí Sluneční soustavy, v takzvaném mezihvězdném prostoru.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nedávno informoval o probíhajících problémech v komunikaci s touto pětačtyřicet let starou sondou. Podle NASA nejsou data odesílaná na Zemi z jednoho ze systémů (AACS) platná a nedávají smysl. Na příčinu problému se expertům zatím přijít nepodařilo, jak informoval web The Verge.

Problémy se systémem natáčení

Spojení se sondou Voyager 1 se výzkumníkům NASA daří dlouhodobě a stabilně udržovat, i když signál putuje k Zemi stále delší dobu a komunikace se sondou je stále více problematická. Nyní má však NASA problém s daty ze systému řízení polohy (AACS). Ten ovládá otáčení sondy v prostoru a je zodpovědný i za správné natočení antény zajišťující komunikaci s řídícím střediskem.

Základní princip systém je funkční, ale telemetrická data, která z něj přicházejí nejsou podle výzkumníků validní. NASA uvedla, že jde o náhodně generovaná data, případně informace, které nepředstavují žádný z možných pracovních režimů AACS. Podle vědců nemusí být problém se samotným systémem AACS, ale na vině může být jeden z dalších systémů, který mu dodává údaje.

Pětačtyřicet let ve vesmíru

Sonda je stále funkční, což znamená, že problémy nenastartovaly ochranný program sondy a ta se tak nepřepnula do nouzového režimu. V takovém případě totiž zůstanou aktivní jen nejnutnější systémy, aby se zabránilo většímu poškození dalších zařízení. Jestli se problémy podaří vyřešit a jak dlouho ještě bude sonda fungovat, je stále více nejisté. Dále čtěte: (Vědcům se podařil průlom v oblasti energetiky. Počítač napájeli šest měsíců pouze řasami).

Zdroj: The Verge, NASA

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Riziko povodní: Jak minimalizovat potenciální škody na majetku a zvýšit svou bezpečnost

Rekonstrukce kuchyně nemusí být drahá. Zvládnout ji můžete...

Je vám doma nebo v kanceláři horko? Tipy, jak zastavit...

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Zavřít reklamu