Uskladněná sovětská technika míří na Ukrajinu. Jak může stařičký tank T-62 obstát v moderním konfliktu

Vojenství 29. května 2022 | 14:43 Lukáš Bauer
V uplynulém týdnu se v médiích objevily snímky ruských vlaků mířících na Ukrajinu, které jsou naloženy sovětskými tanky T-62. Tyto vyřazené lehké tanky mělo rusko desítky let uskladněno a není vyloučené, že se mezi nimi nachází i kusy, které se podílely na obsazení Československa v roce 1968. Vzhledem k stáří tanků a jejich výzbroji se experti shodují, že můžou představovat spíše potravu pro ukrajinskou obranu, než efektivní invazní prostředek.
Další 1 fotografie v galerii
Tanky T-62 jsou dávno vyřazenou sovětskou technikou / Depositphotos

V souvislosti s vysokými ztrátami Ruska v rámci invaze na ukrajinu se generálové rozhodli nasadit do bojů i dávno vysloužilé tanky T-62, které měli desítky let uskladněné v armádních skladech. Tento zastaralý typ sovětského tanku se účastnil také vpádu do Československa v roce 1968 a je proto možné, že ve skladech mohou být přímo kusy, které na území Československa operovaly.

Experti se však shodují, že nasazení této vojenské techniky do moderního konfliktu, může mít jediný cíl - zaměstnat ukrajinskou obranu, která už zničila více než tisíc ruských moderních tanků. Lidské ztráty v Rusku nikdy nebyly příliš brány v zřetel a je jasné, že tyto tanky budou především krmivem pro ukrajinskou obranu.

Stará sovětská výroba

Tank T-62 jehož výroba byla ukončena v 80. letech minulého století totiž potřebuje ke svému provozu nejméně čtyřčlennou posádku. Jeho věž totiž není automatizována a kanón je nabíjen ručně. Díky tomu budou při zničení takového tanku, který je navíc vybaven jen lehkým pancířem, lidské ztráty mnohem vyšší než u moderních tanků.

Ruský tank T-62 byl vůbec poprvé představen počátkem 60. let jako odpověď na britské a americké tanky. Vznikl jako modernizace staršího T-55 kdy byl vybaven větším hlavním kanónem ráže 15 mm, výkonnějším motorem a silnějším pancířem. Proti moderním protitankovým zbraním je však tento tank naprosto bezbranný. Jakýkoliv zásah protitankovou municí ho buď zcela zničí, nebo vyřadí z provozu.

Návnada pro ukrajinskou obranu

Sověti vyrobili nejméně 20 tisíc těchto tanků, které se účastnily mnoha konfliktů včetně vpádu do Československa, nebo invaze do Afghánistánu v 80. letech. V roce 2008 ho rusové použili také během ruské agrese proti Gruzii. Experti se však shodují, že nasazení tanků T-62 nemůže vyřešit ruský problém s dodávkou modeních tanků do konfliktu na Ukrajině. Může ale výrazně zaměstnat ukrajinskou obranu. V neposlední řadě je totiž množství techniky výrazným faktorem, který rozhoduje o průběhu konfliktu. Dále čtěte: (Americké satelity zachytily dosud neznámý vojenský objekt. Nejspíš se jedná o čínskou raketovou ponorku).

Zdroj: Evening Standard, The Drive

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu