Dvě bizarní hvězdy mohou být původem zvláštní anomálie, kterou před časem zachytilo několik observatoří

Věda a technika 27. září 2022 | 14:34 — Lukáš Bauer
Dvojice objevených hvězd může být zdrojem záhadných rádiových signálů, které před časem zachytily pozemské observatoře. Tyto záblesky dorážejí na Zemi mnohokrát za den, ale jen zřídkakdy se podaří objasnit jejich původ. Poprvé tyto rychlé rádiové záblesky, jak je vědci nazývají, zachytili astronomové před několika lety.
Další 1 fotografie v galerii
CHIME teleskop v Kanadě zachytil spoustu rádiových signálů / CHIME / volný zdroj

Naší planetou procházejí mnohokrát za den rádiové signály z vesmíru. Pokud vědí, na co se zaměřit, astronomové je dnes dokáží pomocí observatoří zachytit. Přesto se málokdy podaří zjistit, odkud tyto rádiové vlny pocházejí. Vědci nyní přichází s objevem, který dokázal zvláštní rádiové záblesky přiřadit k dvojici zvláštních hvězd daleko ve vesmíru.

Rychlé rádiové záblesky označované jako FRB (Fast Radio Bursts) nejsou pokusy mimozemšťanů kontaktovat naši planetu, jak se dříve mezi nadšenci spekulovalo. Jedná se o signály, které jsou generovány vesmírnými objekty nebo silnými vesmírnými událostmi, jako je zánik hvězd a podobně. Stále se však jedná o fenomén, o kterém toho vědci vědí jen velice málo. 

Výzkumníci z Nanjing University a Hong Kong University se pokoušeli modelovat scénáře, během kterých mohl vzniknout signál s označením FRB 20201124A, který byl před časem zachycen. Vědeckou studii na toto téma publikoval vědecký časopis Nature Communications.

Rychlé rádiové záblesky

Rychlé rádiové záblesky většinou trvají maximálně dvě vteřiny, většinou však mnohem méně. Cestují napříč dalekým vesmírem, a proto když dorazí na Zem, jejich signál je mnohem slabší než u pozemských rádiových vln, což je také důvodem, proč jejich objevení trvalo tak dlouho. Astronomové pozorují tyto malé záblesky ve svých radioteleskopech již více než deset let. V roce 2007 astronomové prohledávali šest let stará data a našli krátký pulz neznámého původu. Jednalo se o průlomový objev a od té doby jich byly objeveny stovky.

O samotném původu těchto signálů se toho ví jen velice málo. Astrofyzici se domnívají, že by mohly souviset s černými dírami, neutronovými hvězdami, gama záblesky, supernovami a dalšími vesmírnými jevy. Jedním z nejčastějších zdrojů těchto signálů je však podle vědců magnetar – typ neutronové hvězdy s extrémně silným magnetickým polem jehož síla je asi bilionkrát větší než magnetické pole Země. I tak ale vědci neznají žádný princip, díky kterému tyto rádiové záblesky vznikají.

Zvláštní druh hvězdy

Astronomové zachytili signál FRB 20201124 v listopadu 2020 pomocí radioteleskopu CHIME v Britské Kolumbii, který má nyní za úkol hledat známky FRB. Zpočátku to vypadalo jen jako další FRB. V dubnu 2021 si CHIME všiml že FRB 20201124A začal vysílat opakující se pulzy. Astronomové upozornili další kolegy z jiných observatoří po celém světě. Například čínský FAST zachytil ten den velké množství FRB vycházejících ze stejných míst oblohy. Později vědci zjistili, že tyto vlny skutečně pocházejí z magnetaru, ale nejen to.

Signály totiž procházejí hvězdou, kterou magnetar obíhá. Jedná se o velice zvláštní druh hvězdy nazývané Be, což je velmi jasná hvězda zahalená do disku plazmy a plynu. Rádiové vlny z FRB by procházely právě tímto diskem což vysvětluje jejich jedinečné vlastnosti. Dále čtěte: Vědci rozluštili starou záhadu Saturnových prstenců. Vysvětlením je dávno ztracený měsíc.

Zdroj: Popsci

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za krásným počasím a nezapomenutelnými zážitky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu