Jeden z nejvzácnějších počítačů na světě bude tento rok na prodej! Neuvěříte, jaká je jeho hodnota!

PC a Mobil 17. března 2017 | 11:28 — Lukáš Bauer
Zpráva o tom, že bude na prodej legenda Apple–1, jeden z nejvzácnějších počítačů na Zemi, oblétla doslova celý svět. Těchto fungujících historických počítačů, dnes gigantické firmy Apple, je totiž na světě pouze osm.
Unikátní počítač Apple-1 má dnes obrovskou hodnotu / Internet

Německý dražitel Breker nedávno vydal zprávu prostřednictvím fanouškovského webu Apple MacRummors, že v druhé polovině tohoto roku dá do dražby unikátní počítač Apple-1, který ve funkčním stavu zbývá na světě posledních 8 kusů.

Nový majitel tohoto historického počítače spolu s ním také získá několik skvělých bonusů. Breker totiž ve zprávě přislíbil, že k počítači kupec dostane originální manuál a dokumentaci, stvrzenku za koupi základní desky, kazetový magnetofon a záznam Jobsových a Wozniakových telefonních hovorů.

Očekává se, že plánovaná aukce bude skutečný boj a konečná cena se může vyšplhat i přes 1 milion amerických dolarů. V roce 2014 se jeden z těchto počítačů vydražil v aukci Bonhams v New Yorku, za neuvěřitelných 914 tisíc dolarů a o dva měsíce později byl vydražen druhý kus v aukci CharityBuzz za 815 tisíc dolarů.

Cena unikátního počítače je tak vysoká zejména proto, že je ztělesněním legendy, úspěchu a dnes nejhodnotnější technologické firmy světa, společnosti Apple. V dobách kdy vznikl počítač Apple–1, byl Apple malou garážovou firmou a těchto počítačů se mu podařilo vyrobit a prodat pouhých 175 kusů. Odhaduje se, že na světě stále existuje 50-60 počítačů Apple–1, z toho ale pouze 8 plně funkčních.

 Apple-1 je mezi sběrateli nejvíce ceněn pro své prvenství v historii společnosti. Jednalo se o první produkt, který sériově prodávala společnost Apple. Navíc financování vývoje a výroby tohoto stroje si žádalo v té době osobní oběti Jobse i Wozniaka, když kvůli němu museli prodat svou dodávku značky VW a také kalkulátor HP–65

Výroba prvního počítače Applu trvala pouhý rok, mezi léty 1976 a 1977, než byl představen inovovaný produk Apple II. Vzhledem k tomu že v té době byl Steve Wozniak jedinou osobou, kerá mohla odpovídat jako technická podpora pro dotazy majitelů Apple–1, tak jim Apple nabídla výkup těchto strojů v rámci trade-in programů a tím se výrazně zvýšila jejich dnešní hodnota.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Polovina Čechů má zkušenost s investováním. Za nejbezpečnější investice považují nemovitosti

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Ucpal se vám záchod? Než zavoláte instalatérovi, zkuste...

Zavřít reklamu