Sonda obíhající Jupiter, pořídila po 5 letech ve vesmíru úžasné fotografie!

Věda a technika 01. května 2017 | 12:17 — Lukáš Bauer
Juno, sonda která je již přes rok na orbitu Jupiteru, nyní pořídila krásné fotografie jeho severního i jižního pólu. Projekt za více než miliardu dolarů i po prvotních technických komplikacích nyní slaví úspěch.
Další 3 fotografie v galerii
Sonda pořídila sérii opravdu působivých snímků / NASA

V Srpnu roku 2011 americká NASA vyslala na dalekou cestu sondu s názvem Juno o velikosti basketbalového hřiště. Nyní se konečně 620 milionů kilometrů vzdálený let vyplatil a sonda posílá zpět na Zemi úžasné fotografie Jupiteru v celé jeho kráse.

Dosažení a umístění sondy na orbit Jupiteru je jednou z mnoha významných kosmických událostí roku 2016, o kterých jsme psali již dříve a zdá se, že úspěšný bude i rok letošní.

Na fotografiích jsou zachyceny unikátní snímky Jupiterovi polární záře nad jeho severním i jižním pólem a také jedinečné formace oblačnosti v jeho atmosféře.

K získání těchto fotografií vedla však poměrně trnitá cesta, kterou si musela sonda Juno projít. Nejdříve se objevily technické problémy způsobené silnou mírou radiace v okolí Jupiteru a i nyní musela NASA postupovat velmi obezřetně. Velké množství radioaktivních částic má totiž velice neblahý vliv na elektroniku.

Sonda musela být navigována v širokých elipsách, aby se zabránilo přílišnému vystavení vlivu radiace. Tyto manévry se provádí vždy jednou za dva měsíce a Juno nyní dokončil již pátý manévr tohoto typu, při kterém se podařilo nafotit tyto snímky a odeslat je zpět na Zemi.

Jelikož fotografie byly zaslány zpět pouze v černobílé paletě barev, astronomové si dali tu práci a retušovali je do barevné podoby. Tyto retušované snímky si nyní můžete prohlédnout v galerii.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Denisa Nesvačilová se chtěla živit gymnastikou. Dnes je místo toho obsazovanou herečkou

Skvělý trik Zdeňka Pohlreicha, jak udělat palačinky...

Recept na krupicovou kaši podle Přemka Forejta, po které se...

Neodkládejte přípravu vaší zahrady na jaro. Správná...

Interiér ve venkovském duchu vypadá dobře, je nadčasový a...

Jak snadno navrátit chuť i křupavost gumovým rohlíkům

Výborný recept na langoše s jogurtem. Za pár minut budete...

Zavřít reklamu