Sonda obíhající Jupiter, pořídila po 5 letech ve vesmíru úžasné fotografie!

Věda a technika 01. května 2017 | 12:17 — Lukáš Bauer
Juno, sonda která je již přes rok na orbitu Jupiteru, nyní pořídila krásné fotografie jeho severního i jižního pólu. Projekt za více než miliardu dolarů i po prvotních technických komplikacích nyní slaví úspěch.
Další 3 fotografie v galerii
Sonda pořídila sérii opravdu působivých snímků / NASA

V Srpnu roku 2011 americká NASA vyslala na dalekou cestu sondu s názvem Juno o velikosti basketbalového hřiště. Nyní se konečně 620 milionů kilometrů vzdálený let vyplatil a sonda posílá zpět na Zemi úžasné fotografie Jupiteru v celé jeho kráse.

Dosažení a umístění sondy na orbit Jupiteru je jednou z mnoha významných kosmických událostí roku 2016, o kterých jsme psali již dříve a zdá se, že úspěšný bude i rok letošní.

Na fotografiích jsou zachyceny unikátní snímky Jupiterovi polární záře nad jeho severním i jižním pólem a také jedinečné formace oblačnosti v jeho atmosféře.

K získání těchto fotografií vedla však poměrně trnitá cesta, kterou si musela sonda Juno projít. Nejdříve se objevily technické problémy způsobené silnou mírou radiace v okolí Jupiteru a i nyní musela NASA postupovat velmi obezřetně. Velké množství radioaktivních částic má totiž velice neblahý vliv na elektroniku.

Sonda musela být navigována v širokých elipsách, aby se zabránilo přílišnému vystavení vlivu radiace. Tyto manévry se provádí vždy jednou za dva měsíce a Juno nyní dokončil již pátý manévr tohoto typu, při kterém se podařilo nafotit tyto snímky a odeslat je zpět na Zemi.

Jelikož fotografie byly zaslány zpět pouze v černobílé paletě barev, astronomové si dali tu práci a retušovali je do barevné podoby. Tyto retušované snímky si nyní můžete prohlédnout v galerii.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...

Zavřít reklamu