Tajemství Hitlera, které nemělo být nikdy odhaleno

Vojenství 24. května 2017 | 14:50 — redakce
Vůdce Třetí říše ukrýval před světem fakt, že téměř deset let bydlel v domě, který patřil židovskému obchodníkovi.
Strážní věže v nejhorším koncentarčním táboře druhé světové války / Shutterstock

Německý historik Paul Hoser odhalil, že Adolf Hitler obýval byt v ulici Thierschstrasse 41 v mnichovské čtvrti Lehel od roku 1920 do roku 1929. Kromě roku, který strávil ve vězení v Landsbergu za organizování neúspěšného převratu v Bavorsku.

Hoser ve své nové knize píše, že dům v roce 1921 koupil Hugo Erlanger, který choval k Hitlerovi přesto, že byl Žid, sympatie. „Potkával jsem ho často na schodech nebo u vchodu. Většinou si něco zapisoval do sešitu a byl docela příjemný. Prohodili jsme občas nezávazně několik vět. Nikdy mi nedal pocítit, že se na mě dívá jinak než na ostatní," řekl podle MailOnline o pronajímání bytu Hitlerovi.

Erlanger byl veterán ze zákopů z první světové války, stejně jako Hitler, a v přízemí domu měl obchod se zdravotnickými potřebami. Právě v tomto domě se podle Hosera zrodily Hitlerovy nezdařené plány na svržení Výmarské republiky v roce 1923. Jeho pokoj se brzy stal "nacistickým hnízdem".

Jedním z častých návštěvníků byl Philipp Bouhler, jehož v roce 1939 Hitler nasměroval k vedení tajného programu eutanázie nemocných a zdravotně postižených osob. Mezi hosty patřil i Wilhelm Frick, později ministr vnitra, který byl oběšen po rozsudku v Norimberku v roce 1946 za zločiny proti lidskosti. V bytě byly vídány i ženy, oddané Hitlerovy fanynky, které prý v jeho přítomnosti omdlévaly.

Erlanger nacisty v domě ignoroval a uvedl, že se s ohledem na to, že byl Žid, se snažil jim věnovat co nejmenší pozornost. Navíc Hitler byl k němu vždy zdvořilý. Podle Hosera však existují i ​​další případy, kdy se Hitler k Židům zachoval slušně. Lékaři, který ošetřoval jeho matku, nabídl v roce 1938 možnost stát se "čestným Árijcem". Hoser se domnívá, že Hitlerova nenávist nebyla namířena proti jednotlivcům, ale vyplývala z celkového fantomového obrazu o Židech.

Erlanger přišel o budovu v roce 1934 poté, co začaly platit nacistické rasové zákony, zabavující Židům jejich majetek a Hitler se pustil do zakrývání skutečnosti, že někdy žil pod jednou střechou se Židem. Erlanger byl dočasně uvězněn v roce 1938 v koncentračním táboře Dachau a později poslán na nucené práce do Bavorska. Vzhledem k tomu, že byl ženatý s nežidovkou, unikl deportaci do vyhlazovacího tábora a přežil holocaust. Dům mu po válce v roce 1949 vrátili.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Láska, které nikdo nepřál: Charles a Camilla slaví 20 let manželství. Silný příběh dvou lidí, který fascinuje svět

Nejlepší dárky ke Dni otců 2025

Recept na velikonočního beránka, který je krásně vláčný...

Plánujete malovat kraslice nebo barvit vařená vajíčka? S...

Jak ochránit meruňky proti mrazům? Přichází prudké...

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Zavřít reklamu